ČSSD chce, aby prezident zveřejnil jména lidí, kteří připravovali amnestii

Sociální demokraté chtějí, aby prezident zveřejnil jména lidí, kteří připravovali amnestii vyhlášenou 1. ledna. Požádali ho o to v otevřeném dopise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání politického grémia ČSSD, Lubomír Zaorálek

Jednání politického grémia ČSSD, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

„Tady je přece podezření, které je velmi chmurné, že mohlo existovat podezření mezi autory této amnestie a mezi amnestovanými,“ vysvětlil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Učinil tak poprvé za obě svá prezidentská období.

Kromě odpuštění krátkých trestů amnestie ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Díky amnestii, která je široce kritizována, skončily některé ostře sledované kauzy týkající se korupce nebo hospodářské kriminality.

Amnestii potvrdil i premiér Petr Nečas. Vláda kvůli tomu čelila ve čtvrtek ve sněmovně hlasování o nedůvěře, které vyvolala sociální demokracie. Kabinet už páté hlasování ve svém funkčním období přežil.

ak, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme