ČSSD chce, aby se na fotbalové stadiony vrátila policie

Na fotbalové stadiony by se mohli vrátit policisté. Po víkendových potyčkách o to chce usilovat šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Tomu se nezamlouvá zákon, podle kterého od začátku roku ručí za klid na stadionech pořadatelé. Policii mohou přivolat, pokud situaci nezvládnou, její zákrok ale zaplatí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výtržnosti při utkání Brna s Baníkem Ostrava

výtržnosti při utkání Brna s Baníkem Ostrava | Zdroj: ČTK

Tento způsob zajištění pořádku má podle ministra vnitra Ivana Langera zamezit plýtvání penězi daňových poplatníků. Pořádek má podle něj udržet ten, kdo za akci bere peníze, tedy pořadatelé.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale s těmito důvody nesouhlasí. Langer podle něj svou novelou změnil stadiony na bitevní pole. Změnu zákona chce nejsilnější opoziční strana sněmovně předložit ještě tento týden.

"To vypuzení policie ze stadionů podle novely zákona o sportu je špatné a ve svých důsledcích znamená eskalaci násilí. Když se tam nějaké party rowdies chtějí poprat, tak se tam poperou, a policie přichází až tehdy, když to pořadatelé nedokáží zvládnout," uvedl Paroubek.

Ministr vnitra to tvrdě odmítl. "Návrh Jiřího Paroubka považuji za zbrklý a neuvážený, neboť neznamená nic jiného než vítězství chuligánů, kteří přišli a vyzkoušeli si něco. V okamžiku, když vycítí, že jsme se jich lekli, potom si budou dovolovat ještě víc," reagoval Langer.

Problémy s výtržníky přineslo hned úvodní jarní kolo fotbalové ligy, které se poprvé hrálo podle nových bezpečnostních pravidel bez přítomnosti policie na stadionech. Pořadatelé rizikového zápasu v Brně museli přivolat těžkooděnce ještě před začátkem utkání, aby učinili přítrž řádění příznivců ostravského Baníku. Ti vnikli na hrací plochu a výkop se tak o půl hodiny zpozdil.

Dnešní tisk píše o nepovedeném pokusu, krachu a fiasku. Některé listy dávají hlavní vinu klubům a svazu, jiné kritizují rozhodnutí ministerstva vnitra. Ke kritikům se přidal i předseda ČSSD. "Obávám se, že těch prvních deset zraněných, kteří byli na stadionu v Brně a i na stadionu v Olomouci, tak že to je varovný prst a může to skončit ještě mnohem hůře," podotkl Paroubek.

Brněnský klub odmítá, že by při nedělním utkání jako pořadatel selhal. Ředitel 1. FC Brno Radek Bělák pro ČTK řekl, že klub udělal přímo na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a najatá bezpečnostní agentura nemohla násilnostem zabránit. K tomu má podle něj dostatečné možnosti jedině státní policie a bez ní by se prý v neděli v Brně vůbec nehrálo.

Policie zatím neví, zda klubu nedělní zásah těžkooděnců naúčtuje. Rozhodnutí oznámí ve středu. "Policisté posuzují všechny okolnosti, zejména prověřují videozáznam který byl na zápase pořízen. Až na základě tohoto vyhodnocení budou moci sdělit nějaký výsledek," řekla Českému rozhlasu policejní mluvčí Andrea Procházková.

Podle ministra Langra však zůstává otázkou pouze to, zda budou brněnští platit pouze za zásah policie na stadionu, nebo zda budou navíc muset uhradit i pokutu za nezvládnutí pořadatelských povinností. "Z toho, co vím, jednoznačně vyplývá, že pořadatelé v Brně své povinnosti nezvládli tak, jak měli," uvedl Langer.

Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý tvrdí, že první jarní kolo přesně potvrdilo obavy z některých rizikových zápasů. Pro Radiožurnál uvedl, že zákon bude potřeba upravit. "V těchto případech si myslím, že je přítomnost policie na stadionu nutná už jenom jako preventivní opatření, protože chuligáni si nedovolí tolik. Fotbalový svaz určitě udělá všechno pro to, abychom do zákona dostali věci, které jsou nezbytné pro ochranu klubů," řekl Mokrý.

O výtržnostech v Brně si přečtěte také:
Ochranka nezvládla fotbalový zápas v Brně, musela zasáhnout policie

Ivan Holas, Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme