ČSSD chce hlasovat o nedůvěře vládě. Kvůli Drobilovi

Sociální demokraté chtějí ve sněmovně kvůli kauze na ministerstvu životního prostředí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Podle Mladé fronty Dnes měl totiž poradce ministra Martin Knetig a náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr žádat šéfa fondu Libora Michálka, aby manipuloval s veřejnými zakázkami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před polednem svolala ČSSD v návaznosti na aféru ministerstva životního prostředí tiskovou konferenci.

Před polednem svolala ČSSD v návaznosti na aféru ministerstva životního prostředí tiskovou konferenci. | Foto: Tomáš Adamec

ČSSD chce kvůli hlasování o kauze nedůvěře vládě Petra Nečase svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

Oznámil to předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Půjde o první hlasování o nedůvěře v tomto volebním období. Reakce premiéra Petra Nečase na odhalení dnešní Mladé fronty Dnes byla podle ČSSD nedostatečná.

Premiér Petr Nečas pokládá situaci na Státním fondu životního prostředí za závažnou a nehodlá ji bagatelizovat. Údajná korupce musí být podle něho vyšetřena principem padni komu padni.

Nečas dnes na plénu sněmovny řekl, že ministr životního prostředí Pavel Drobil má jeho plnou důvěru. Pokud by ale policejní vyšetřování přineslo náznaky Drobilova politického selhání, premiér by podle svých slov konal.

Jednání koalice

Kvůli situaci na Státním fondu životního prostředí se sešli zástupci koalice. Celou kauzu probírají právě v těchto chvílích. O schůzku požádaly Věci veřejné. Podle dnešní Mladé fronty Dnes měl totiž poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig a náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr žádat šéfa fondu Libora Michálka, aby manipuloval s veřejnými zakázkami. Tím se měly zajistit peníze na Drobilovu stranickou kariéru a přispívat na chod ODS..

Kauza je totiž podle nich vážná, potvrdila šéfka jejich klubu Kristýna Kočí. Někteří členové Věcí veřejných chtěli jít ale ještě dál. Například místopředsedkyně sněmovny za tuto stranu Kateřina Klasnová si myslí, že Pavel Drobil by měl do vyšetření celé kauzy sám odstoupit.

Pavel Drobil, bývalý ministr životního prostředí | Foto: Marián Vojtek

Fibinger se distancuje

Náměstek fondu Dušan Fibinger, který je na nucené dovolené, v Ozvěnách situaci vnímá jako nedůstojnou. „Dovedu si dovodit jeden důvod, že byla sdělena nespokojenost s manažerským výkonem pana Michálka a v podstatě toto je jeho reakce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne o kauze mluvili Dušan Fibingr, odvolaný náměstek SFŽP a Karolína Peake, místopředsedkyně VV

Fibinger vyloučil, že by byl účasten nějakého rozhovoru, který byl jednak nahráván a jednak se něm mělo údajně hovořit o manipulaci s veřejnými zakázkami. „Nic o takových snahách nevím a důrazně se od nich distancuji.“ Své vztahy s panem Michálkem v poslední době označil za chladné.

Vyslovil se pro důsledné vyšetření. „Vůbec nerozumím, proč je podáno trestní oznámení, žádná zakázka ještě nebyla vyhlášena,“ podivil se Fibinger.

Podle Peake je ohrožena důvěryhodnost vlády

Karolína Peake, místopředsedkyně VV v Ozvěnách dne zdůraznila požadavek své strany, aby se ihned po schválení státního rozpočtu sešla K9. Situaci považuje za vážnou nejen pro Státní fond životního prostředí a ministerstvo, ale i pro ODS, celou vládu i pro koaliční strany.

„Obávám se, že v tuto chvíli je ohrožena důvěryhodnost celé vlády a celá vláda se musí s touto otázkou vyrovnat,“ míní Peake.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme