ČSSD chce o prezidentském kandidátu jednat se všemi frakcemi parlamentu

Sociální demokraté v Lidovém domě po neúspěšné volbě hlavy státu zakopali válečné sekyry. Dohodli se, že tým vyjednávačů ve složení předseda strany Vladimír Špidla a místopředsedové Stanislav Gross a Zdeněk Škromach bude hledat široce přijatelného kandidáta pro třetí volbu, a to v diskusi se všemi parlamentními uskupeními. Špidla nevyloučil, že nový prezident by mohl být zvolen až v polovině roku. Vyloučena není ani přímá volba, kterou podporuje Unie svobody-DEU a nevadí ani ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedení ČSSD

vedení ČSSD | Foto: Petra Mášová

Předseda strany Vladimír Špidla s vyjednavači zahájí jednání s ostatními politickými uskupeními a budou se snažit nalézt takového kandidáta na prezidenta, aby byl průchodný pro všechny. "Probírali jsme ve velmi otevřené a mnohdy i velmi ostré debatě postup, který jsme zvolili, chyby, kterých jsme se dopustili. A hledali jsme řešení, které považujeme za potřebné pro Českou republiku, nikoli jen ze stranického hlediska, " zdůraznil Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Vyjednávání o široce průchodném kandidátu

ODS už jasně dala najevo, že nového prezidentského kandidáta hledat nebude a nemusí. Na vítězi dosud všech šesti kol dvojí volby Václavu Klausovi trvá - i přesto, že se na něm neshoduje s ostatními pravicovými stranami. V nedělním debatním pořadu Sedmička TV Nova to řekl místopředseda občanských demokratů Petr Bendl.

"Občanská demokratická strana nejenom na svém kongresu řekla jednoznačně, že má svého kandidáta a tím je Václav Klaus. A o nikom jiném není diskuse. ODS ho bude podporovat už i vzhledem k tomu jak vypadaly dvě předchozí volby, i vzhledem k preferencím, které se objevují". Jak Bendl také poznamenal, od ODS nelze očekávat, že bude hledat někoho, kdo pravou osobností na prezidentský úřad není.

Po 2. únoru, kdy vyprší mandát Václavu Havlovi, si prezidentské pravomoci dočasně rozdělí s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Špidla nevyloučil, že by se jmenování ústavních soudců mohlo odehrát ještě v režii ČSSD.

Fiasko zejména prezidentské kandidatury Miloše Zemana vyvolal v řadách ČSSD bouři. Neúspěchu se věnovali zejména delegáti sobotních krajských konferencí strany. Řada členů kritizuje stranické vedení a někteří hovoří o ostudě.

Většina krajských organizací ale v sobotu předsedu Špidlu podpořila. Konkrétně jihomoravská, karlovarská, pardubická a středočeská ČSSD. Královéhradečtí sociální demokraté však Špidlovu nominaci na šéfa strany těsně odmítli. Špidla chce předsednické křeslo obhajovat na březnovém sjezdu sociálních demokratů.

Obě neúspěšné prezidentské volby označil za ostudu pro celou sociální demokracii šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. Na středočeské konferenci prohlásil, že pokud bude strana nadále nejednotná, tak se stane soustem pro politické oponenty. Varovným signálem podle něj je také to, že nejvyšší orgány ČSSD o podpoře stranických kandidátů rozhodly, ale zákonodárci to nerespektovali.

Výsledky i průběh druhé prezidentské volby, včetně fotografií a zvukových příspěvků naleznete zde.

V neděli se poprvé ke svému neúspěch vyjádřil i Miloš Zeman internetovému magazínu Novinky.cz řekl, že příčiny spatřuje u sebe a oznámil, že nehodlá kandidovat ve třetí volbě hlavy státu.

Šéf Lidového domu a premiér Vladimír Špidla za hlavní příčinu neúspěchu druhé prezidentské volby považuje nevhodně zvolenou strategii. ČSSD prý udělala chybu, když na funkci nominovala člověka "ze svého jádra", bývalého předsedu Miloše Zemana. Špidla také poznamenal, že post předsedy strany bude na březnovém sjezdu rozhodně obhajovat.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme