ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf

V pořadí už páté hlasování o nedůvěře vládě čeká Poslaneckou sněmovnu. Vyvolat se ho opět rozhodla sociální demokracie. Důvodem je současná kauza točící se kolem poslance Petra Wolfa a přítele premiéra Marka Dalíka. Toho měl totiž předseda vlády požádat, aby mediálně Wolfovi pomohl. Dalík pak přesvědčoval reportéra České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování Wolfa. O tom už prý nicméně Mirek Topolánek nevěděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

Kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa je tak pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám.

"Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly všechny únosné meze v demokratické společnosti. Jsme svědky dalších mafiánských praktik Topolánkovy vlády a jeho spolupracovníků; jde o netolerovatelné zásahy do nezávislosti médií a nezávislosti policejního šetření," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Wolf je podezřelý ze zpronevěry dotace od ministerstva životního prostředí - a to ve výši jedenácti milionů korun. To je dvojnásobek toho, co se dosud uvádělo. Přišla s tím jako první Česká televize. V její reportáži zazněl i lobbing přítele premiéra Mirka Topolánka Marka Dalíka. Ten žádal reportéra, aby materiál o Wolfově podnikaní televize nevysílala. Wolf ale popírá, že by ho pomoc požádal.

Jiří Paroubek dnes poslance Wolfa zároveň vyzval ke složení mandátu. Petr Wolf se do sněmovny dostal na kandidátce sociální demokracie. Z klubu a posléze i ze strany ale vloni vystoupil. Od té doby někdy hlasuje společně s vládní koalicí.

Wolf ale rezignovat na svůj mandát ve sněmovně zatím nehodlá. To, že chce ČSSD znovu hlasovat o osudu vlády ho nepřekvapilo. Příjemná mu ale tato situace není: "Není to příjemné, ale dá se s tím žít. Hledají, nic nemohou najít, tak vymýšlejí tohle. Já už jsem si na to zvykl. Myslím si, že je to klasika. Pan Paroubek se urputně chce dostat k moci."

S poslancem Wolfem jsme o jeho kauze mluvili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Podle koaličních poslanců není pro hlasování o nedůvěře vládě důvod. Místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová v reakci na tento záměr ČSSD řekla, že dolní komora by se měla spíš věnovat práci na zákonech. "Já myslím, že se sněmovna připraví opět o určitý čas, který by měla věnovat věcnému projednávání návrhů zákonů. Tenhle nácvik na nedůvěru vládě budeme zažívat po několikáté; myslím, že opět neúspěšně," reagovala Šojdrová.

Také podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče by se spíš sněmovna měla věnovat zákonům a řešení ekonomické krize. "Ať každý spočítá, kolik minut tato sněmovna bohužel strávila naprosto zbytečným řečněním o věcech, které nevedly k žádnému výsledku. A ať si každý uvědomí, že v této chvíli čím dříve se nám podaří schválit ty příslušné zákony, tím větší máme šanci, že překonáme ekonomickou krizi," uvedl Gandalovič.

Důvody pro svolání schůze nicméně chápe poslankyně Olga Zubová: "Ta situace je teď naprosto skandální. Ale samozřejmě je potřeba vyslechnout i druhou stranu." Jak bude sama hlasovat, ale zatím nechtěla říct.

Podle místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše je teď ještě otázkou, jestli se podaří získat dostatek hlasů na to, aby vláda opravdu padla: "Zásah exekutivy - respektive lidí kolem exekutivy - do soudní moci je systémově velmi špatný. Otázka je, jestli na takové hlasování máme dost síly. Důvod tady nepochybně je. Samozřejmě jde o to, nasbírat skutečně ty pozitivní hlasy."

Mimořádná schůze sněmovny, na které chce opoziční sociální demokracie hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, bude příští úterý 24. března. Oznámil to tiskový odbor Poslanecké sněmovny

Marika Táborská, Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme