ČSSD chce převolit šéfa sněmovny ještě před hlasováním o důvěře

Poslanecký klub ČSSD požádal o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které by měl být odvolán a znovu zvolen předseda sněmovny Miloslav Vlček. Ten už potvrdil, že se tak stane příští středu, tedy dva dny před hlasováním o důvěře vládě, které je naplánované na 19. ledna. Při případném třetím pokusu o sestavení vlády navrhuje podle ústavy prezidentovi preméra předseda Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Foto: Poslanecká sněmovna

Vlček v srpnu veřejně slíbil zákonodárcům z ostatních stran, že z funkce odstoupí ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat premiéra. Na středu 17. ledna sociální demokracie prosadila mimořádnou schůzi, na které bude předseda sněmovny odvolán a znovu volen. Proč ČSSD k tomuto kroku přistoupila, řekl Radiožurnálu šéf poslanců sociální demokracie Michal Hašek.

"Kdybychom to nechali na řádnou schůzi, tak prakticky rezignujeme na náš politický plán. My se domníváme, že potřeba předejít možné ústavní krizi. Nedůvěra vládě a rezignující předseda sněmovny v zápětí potom, podle nás znamená ústavní krizi. Byli bychom raději, kdyby se o důvěře vládě hlasovalo v situaci, kdy už bude převolen předseda Poslanecké sněmovny," řekl Hašek.

Odvolání a znovuzvolení šéfa sněmovny Miloslava Vlčka ještě před hlasováním o důvěře, by ČSSD umožnilo rozhodovat o případné další vládě.

Lidový dům se domnívá, že rezignací a znovuzvolením Vlčka nebude porušen jeho slib, který dal sněmovně 14. srpna. Tehdy před poslanci slíbil: "Strana, která získá pozici předsedy Poslanecké sněmovny, se zavazuje, že předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky rezignuje na svoji funkci nebo bude odvolán hlasy všech poslanců, včetně poslanců vlastní strany: okamžitě po vyslovení důvěry nové vládě Poslaneckou sněmovnou v prvním pokusu a svolání schůze následující, okamžitě poté, co je předsedou vlády jmenován kandidát ze stejné strany jako předseda Poslanecké sněmovny, odstoupí předtím, než by využil svého ústavního práva předložit prezidentu republiky nominaci na předsedu vlády ČR."

Podle politiků koalice by měl ale v souladu se slibem Vlček rezignovat až po druhém neúspěšném hlasování o důvěře vládě, nikoli ještě před hlasováním samotným.

Premiér: Je to porušení slibu

Jak řekl premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro Rádio Česko, je to jen další hra Jiřího Paroubka, kdy chce zbavit Miloslava Vlčka slibu, který dal v létě při svém zvolení. Postoj koaličních stran je podle Topolánka jednoznačný: "Bereme to jako obstrukci, pokusíme se tomu za každou cenu zamezit. Myslíme si, že v tomto má být ústava respektována a má být respektován i ten slib, na kterém vlastně Václav Klaus postavil letní dohodu o ustavení orgánů sněmovny."

Předseda lidovců Jiří Čunek s rozhodnutím sociálních demokratů nesouhlasí. "Myslim si, že to není v duchu té dohody. Protože všem, kteří byli přítomni toho (Vlčkova - pozn. red.) slibu, bylo jasné, že je to před třetím kolem, tedy mezi druhým a třetím. A to je proti duchu té dohody, a to se mi moc nelíbí."

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase to jen dosvědčuje to, že se sociální demokracií není možné jednat: "Jsem přesvědčen, že tento krok jednoznačně ukazuje, že s panem Paroubkem a s jeho vedením vlastně žádná dohoda nebo smlouva není ani možná, protože oni okamžitě překrucují, porušují. Takže to jen ukazuje, že s panem Paroubkem nemá význam se na něčem dohodnout. A tudíž jakékoli úvahy o možné vládní spolupráci s ním jsou bizarní a neuvěřitelné."

Mezitím rozeslal premiér a šéf ODS Mirek Topolánek dopisy jednotlivým poslancům ČSSD. Vysvětluje v něm současnou situaci a žádá je o podporu trojkoaličního projektu. Premiér požádá poslance o důvěru své vládě 19. ledna. Více se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme