ČSSD chce schůzi Sněmovny k armádním zakázkám

O podezřelých armádních zakázkách se dnes v Poslanecké sněmovně nejspíš jednat nebude. Koaliční poslanci jsou připravení nepodpořit program mimořádné schůze, kterou na toto téma iniciovala ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

Lidový dům chce informace od premiéra Petra Nečase o tom, jak bude sitiuaci na obraně řešit a také vznik vyšetřovací komise. Sociální demokraté ale počítají s tím, že koaliční většina mimořádnou schůzi zablokuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Petr Hulínský, stínový ministr obrany za ČSSD, ve Světě o desáté.

„Nás to mrzí. Jsme přesvědčeni o tom, že ten problém na obraně je velkých rozměrů. Ukazuje se, že se nejedná o jednu izolovanou zakázku, ale spíš o celou řadu pochybných nákupů,“ uvedl poslanec Jan Hamáček z ČSSD.

Jak předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř Radiožurnálu potvrdil, koaliční strany se předem dohodly, že program této schůze nepodpoří:

„Myslím, že pokud existují nějaká podezření, tak je nutno je řešit standardními metodami, to znamená orgány činnými v trestním řízení. Má-li kdokoli jakékoli poznatky, je třeba se obrátit na policii. Padni komu padni.“

Postavit strategickou koncepci

Kauza by se ale podle poslance Petra Hulínského, stínového ministra obrany za ČSSD, řešit v parlamentu měla. „Jestli pan ministr Vondra myslí naprosto vážně boj proti korupci na ministerstvu obrany, pak by se nemělo bránit takovéto vyšetřovací komisi,“ poznamenal Hulínský.

„Je potřeba uvědomit si, co je potřeba řešit. Je potřeba, aby se tomu věnoval parlament, aby parlament pomohl právě vyřešit tento problém. A aby se ministerstvo obrany dostalo do světla, kam patří, a ne tam, kde je dneska,“ řekl Hulínský.

Zabránit do budoucna sporným zakázkám na ministerstvu obrany by se podle něj dalo tak, že by se postavila strategická koncepce. „Je potřeba, aby se tímto už konečně zabýval parlament, aby se současná vláda nebála o tom hovořit. Je potřeba opravdu se postavit korupci čelem,“ dodal Hulínský.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme