ČSSD chce sněmovní vyšetřovací komisi k takzvané Kubiceho zprávě

Sociální demokraté se znovu pokusí prosadit vznik sněmovní vyšetřovací komise, která by se zabývala takzvanou Kubiceho zprávou. Ostatní parlamentní strany proto ČSSD vyzvala k okamžitému jednání. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice předložil krátce před volbami do sněmovny poslancům zprávu, podle které přerostl organizovaný zločin do státní správy. ČSSD je přesvědčená, že ji měl materiál zdiskreditovat, a ovlivnit tak výsledek voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

ČSSD zneklidnily i nové informace o telefonátech mezi zástupci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a poslancem ODS Janem Vidímem. Ten tvrdí, že se šéfem útvaru Janem Kubicem si loni volal jen kvůli mimořádnému jednání výboru pro obranu a bezpečnost, na kterém dal Kubice poslancům svou zprávu. Zřízení vyšetřovací komise k této kauze navrhne ČSSD na nejbližší schůzi sněmovny.

Sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc míní, že ODS pak nezbude nic jiného, než návrh podpořit. "V opačném případě se samozřejmě může ten její nesouhlas a nezájem oprávněně vykládat jako doznání k tomu, že její představitelé buď přímo stojí za vznikem této zprávy, nebo kryjí její aktéry z řad ÚOOZ a možná i z podsvětí," myslí si Tejc.

Poslanec Jan Vidím, který je šéfem branného výboru Poslanecké sněmovny, říká, že vytvoření komise ke Kubiceho zprávě je v tuto chvíli nevhodné, protože případ stále šetří policie. "Únik Kubiceho zprávy šetří v tuto chvíli Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kdyby se do toho ještě zamotali poslanci, nedopadlo by to dobře. Pokud někdo říká, že když něco neumožníme, tak něco kryjeme, tak k tomuto blábolu vůbec nemá smysl se vyjadřovat," uvedl pro Český rozhlas Vidím.

ČSSD chtěla vyšetřovací komisi ke Kubiceho zprávě už jednou zřídit. Poslanci ale nakonec neschválili program schůze sněmovny a o vzniku komise tak vůbec nehlasovali.

Ústřední výbor strany řešil také stanovy a povinné zastoupení žen na kandidátkách

Dalším tématem, o němž na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru sociální demokraté diskutovali, je povinné zastoupení žen na kandidátkách ČSSD. Navrhované změny stanov jsou součástí snahy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka o modernizaci strany.

Podle delegátů jsou dvě možnosti, jak dosáhnout vyrovnaného zastoupení obou pohlaví na kandidátkách, a to kvóty a také forma takzvaného zipu, kdy by jeden ze dvou nebo tří až pěti kandidátů vždy musel být opačného pohlaví. Někteří sociální demokraté ale takové opatření nevidí jako potřebné. "Já si myslím, že není možné hovořit o rovných příležitostech a současně někoho zvýhodňovat," říká například bývalý ministr zdravotnictví Ivan David. Další namítají, že často není lehké sehnat dostatek žen ochotných kandidovat. Jiní zase míní, že schopné ženy se prosadí i bez kvót.

Změnu stanov musí schválit sjezd ČSSD, který se sejde zhruba za měsíc v Brně. Strana jedná také o návrhu prosadit v sociální demokracii přímou volbu předsedy strany a o povinnosti primárních voleb, kterých by se měli účastnit všichni členové, zatímco dosud například kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny sestavovaly nominační konference krajských organizací ČSSD.

O změnách stanov budou až do sjezdu diskutovat sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu.

ČSSD vyzvala Melčáka a Pohanku k podpoře svého programu

ČSSD dnes také oznámila, že vyzvala poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku k podpoře své politiky. Šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda poslaneckého klubu Michal Hašek tak učinili otevřeným dopisem.

Oba poslanci přitom svými hlasy umožnili při hlasování o důvěře vznik vlády premiéra Mirka Topolánka. Paroubek si od dopisu slibuje vylepšení vztahů. Dopis se obou poslanců dotazuje například na to, jestli souhlasí se zrušením pohřebného, společného zdanění manželů, nebo se změnami nemocenských dávek.

Lenka Rákosová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme