ČSSD chce snížit zdanění nízkých příjmů

Sociální demokracie má v úmyslu snížit zdanění nízkých příjmů. Tuto myšlenku v pátek podpořilo předsednictvo strany. Podle ministra Škromacha to chce udělat proto, aby se lidem vyplatilo pracovat i za minimální mzdu. Lidé s vyššími příjmy by platili stejné daně jako nyní. Opoziční ODS považuje tento záměr za populistické gesto. ČSSD se podle opozice snaží přizpůsobovat svůj program náladám veřejného mínění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Michal Doležal

Chceme podpořit aktivní občany, říká šéf ČSSD Stanislav Gross. "Tyto skupiny osob, které přes nízké příjmy jsou ochotny pracovat a nechtějí se spoléhat na sociální systém, si tu podporu zaslouží."

Tento krok by měl pomoci k tomu, aby lidé pracovali i za minimální mzdu. Uvažuje se například o snížení nejnižší daňové sazby pro fyzické osoby z 15 na 12 procent nebo o posunu daňových pásem. Detaily doladí experti ČSSD a zhodnotí je programové zasedání výkonného výboru na konci ledna.

"Chceme, pokud se na tom shodneme, toto stihnout v průběhu tohoto roku," dodává úřadující předseda ČSSD.

Opoziční ODS považuje záměr sociálních demokratů za populistické gesto. Podle místopředsedy Petra Nečase se snaží přizpůsobovat svůj program náladám veřejného mínění.

"Když by šéf sociální demokracie Stanislav Gross došel k názoru, že mu přinese body zákaz drezúry v cirkuse, tak je schopen to dát jako pilíř programu sociální demokracie."

S tímto tvrzením nesouhlasí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Sociální demokraté podle něj plní jen to, co slíbili v programovém prohlášení. "To není nic, s čím bychom přišli teď a kde bychom změnili naše postoje ze dne na den."

Programové změny by měl schválit březnový sjezd ČSSD. Delegáti na něm zvolí také nové vedení. O předsednické křeslo spolu soupeří Gross a Škromach.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme