ČSSD chce v případě úspěchu ve volbách změnit pravidla pro živnostníky

Sociální demokraté chtějí po svém případném vítězství ve volbách změnit pravidla pro živnostníky. Podle stínového ministra financí Jana Mládka jsou teď živnostníci až moc zvýhodnění. Ve srovnání se zaměstnanci platí státu málo. Mládek to řekl na dnešní tiskové konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek (ČSSD)

Jan Mládek (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Podle Mládka však bude potřeba ponechat živnostníkům jisté zvýhodnění, protože nesou vyšší rizika než zaměstnanci. Zvýhodnění by podle něj mělo být v rozmezí 20 až 30 procent. Mezi plány ČSSD patří i snížení základního výdajového paušálu u živnostníků na 40 procent.

Podle předsedy Asociace malých a středních podniků České republiky Karla Havlíčka však tento krok víc peněz do státní kasy nepřinese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány ČSSD v oblasti daní shrnula redaktorka Barbora Kreuzerová

„Ty paušály nejsou jenom administrativně jednodušší jak pro toho, kdo platí, tak pro toho, kdo vybírá, ale současně nutí živnostníka zaplatit alespoň něco. Pokud my mu to dneska seškrtíme natolik, že mu ty paušály uděláme napůl, garantuji vám, že nakonec zaplatí stejně to, co platil doposud, akorát že si to zoptimalizuje jinou formou,“ řekl Havlíček.

ČSSD plánuje i další opatření v oblasti daní. Mluví se třeba o progresivním zdanění, tedy různě vysokých daních podle toho, jak vysoký má člověk příjem.

Pro fyzické osoby s nadprůměrným výdělkem by měla platit sazba až 38 procent. Banky, telekomunikační a energetické firmy by měly mít sazbu 30 procent. ČSSD chce také ještě striktněji zakročit proti takzvanému švarcsystému, tedy externímu zaměstnávání lidí místo pracovních smluv.

Mládek zopakoval omluvu za parazitující živnostníky. Ti podali trestní oznámení

Číst článek

Mládek se na dnešní tiskové konferenci vrátil i k svému nedávnému výroku, kterým srovnával živnostníky s parazity. Stínový ministr financí zopakoval, že nechtěl, aby jeho slova vyzněla jako urážka živnostníků. Chtěl údajně jen poukázat na situaci, že živnostníci odvádí do státní kasy méně než zaměstnanci.

„Zaměstnanci přispěli 82 miliardami korun do státního rozpočtu. Tři a půl milionu zaměstnanců, to jest 23 tisíc na osobu. Oproti tomu OSVČ přispěli 1,7 miliardy korun do státního rozpočtu, 950 tisíc osob – 1800 na jednoho,“ uvedl Mládek.

Od novinářů se pak Jan Mládek dozvěděl, že na něj Strana soukromníků ČR podala kvůli výroku trestní oznámení. Mládek se měl podle ní dopustit podněcování nenávisti vůči skupině osob.

Barbora Kreuzerová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme