ČSSD chce ve sněmovně opět řešit kauzu ProMoPro

Sociální demokraté chtějí ve sněmovně znovu otevřít debatu o kauze ProMoPro. Kvůli aféře svolají mimořádnou schůzi. Poslanci ČSSD požadují, aby ministr financí Miroslav Kalousek poslancům objasnil, co jeho resort v případu údajně předražené zakázky z dob českého předsednictví Evropské unii zjistil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Ptát se chtějí i tehdejšího vicepremiéra a nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry, kterého se kauza dotýká. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doufá, že program mimořádné schůze podpoří i poslanci Věcí veřejných a Top 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Milady Richterové s předsedkyní poslanecké sněmovny a první místopředsedkyní ODS Miroslavou Němcovou

„Vycházíme z veřejných prohlášení, která minulý týden směřovala k nepřímé podpoře takovéto schůze. Teď bude záležet na TOP 09 a VV. Jestli nezmění svůj kritický postoj ke kauze ProMoPro, pak má ČSSD šanci na to, aby prosadila konání schůze na půdě poslanecké sněmovny,“ věří Sobotka.

Předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová potvrdila, že schůzi k tomuto bodu do deseti dnů svolá. "To znamená, že do probíhající schůze vložíme ještě jednu mimořádnou,“ řekla Němcová.

TOP 09 a VV zřejmě hlasovat nebudou

Obě menší vládní strany deklarovaly, že konání mimořádné schůze umožní tím, že jejich poslanci odejdou ze sálu. Potvrdila to předsedkyně poslanců Věcí veřejných Karolína Peake.

„Stále platí původní usnesení našeho poslaneckého klubu, že bychom umožnili projednání tohoto bodu naší neúčastí při hlasování o programu schůze. Určitě se o tom ale budeme znovu bavit v úterý na poslaneckém klubu,“ řekla Peake. Svůj názor nezměnila ani TOP 09, potvrdil předseda poslanců této strany Petr Gazdík.

„ODS nám řekla, že se do těchto věcí nemáme plést. My respektujeme stanovisko našeho koaličního partnera. Je to věcí ODS a my se té schůze nezúčastníme a ani to nebudeme nijak komentovat. Vše jsme už k této kauze řekli,“ uvedl Gazdík.

Pokud by v sále chybělo při hlasování o programu mimořádné schůze celkem 62 poslanců TOP 09 a VV a naopak bylo přítomno zbývajících 138 zákonodárců, pro schválení programu by stačilo 70 hlasů. Opoziční ČSSD a KSČM mají celkem 82 hlasů.

Navíc, pokud by poslanci menších vládních stran v sále při jednání nebyli, opozice by mohla prosadit jakékoli usnesení. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun.

Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Igor Maňour, Milada Richterová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme