ČSSD chce vysoké daně za majetek bez jasného původu kvůli daňovým únikům

Bič na lidi s velkým majetkem bez jasného původu chystá Česká strana sociálně demokratická. Do boje proti daňovým únikům a praní špinavých peněz by chtěla ČSSD v případě, že by na podzim vyhrála volby, přidat ještě vysoké daňové sazby - 76 a 100 procent. Daně by se měly týkat těch lidí s velkým majetkem, kteří jsou trestně stíháni a nejsou schopni prokázat, jak si na svůj majetek vydělali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podnikání, byrokracie - ilustrační foto | Foto: Alena Palečková

Jak Radiožurnálu řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, takto vysoká daň by se týkala jen trestně stíhaných lidí. "Jednoznačně je to zaměřeno na lidi, kteří jsou trestně stíháni a odsouzeni, tj. lidi, kteří spáchali trestné činy a jejich majetek není vysvětlitelný. Tento majetek by měl být zdaněn vysokými sazbami. Nemělo by se to ale týkat lidí, kteří mají jen majetek, to je naprostý nesmysl," tvrdí Škromach.

Občanský demokrat Pavel Hrnčíř to považuje za populistické gesto. "Jsem přesvědčený o tom, že současné nástroje na tyto problémy jsou dostatečné. My je můžeme vylepšovat, můžeme upravovat kompetence pro jednotlivé složky, zejména pro policii a finanční úřady, ale tento návrh ČSSD považuji za populistickou úlitbu."

"Myslím, že velké ryby stejně upláchnou a zase to dopadne jen na normální lidi, po nichž se budou vyžadovat formuláře, aby dokazovali, kolik stálo to a ono... Administrativa s tím spojená bude mnohem vyšší, než efekt, který z toho budeme mít," je přesvědčený Hrnčíř.

Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové takové opatření nijak právě boji proti organizovanému zločinu nepomůže. "Ve skutečnosti se toto opatření snaží jen hrát na city lidí, kteří by mohli mít dojem, že jakékoliv bohatství musí nutně plynout jen ze zločinu. Já si vůbec nemyslím, že toto opatření by mohlo mít jakýkoliv dopad na boj proti organizovanému zločinu," domnívá se Šichtařová.

Přečtěte si jeden nedávný případ:
Policisté obvinili jednatele směnárny kvůli praní špinavých peněz

Veronika Malá, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme