ČSSD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Opoziční ČSSD chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jí další plány kabinetu proti prohlubování schodku státního rozpočtu. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK ČSSD, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Ekonomičtí ministři se včera shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty, omezit růst důchodů a zvýšit daně bohatým. Se zmrazením důchodů má ale problém i nejmenší vládní strana Věci veřejné.

Sociální demokraté tvrdí, že nechtějí zneužívat institutu na vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet ale podle nich porušil sliby, které dal svým voličům, když se znovu chystá zvyšovat daně a sahat na výši důchodů. Sociální demokraté teď začali sbírat podpisy k mimořádné schůzi sněmovny, která by se měla uskutečnit v březnu.

VV odmítají jednotnou sazbu DPH i úplné zmrazení důchodů

Číst článek

„Je potřeba, aby každý poslanec vstal a řekl, jestli ponese dále odpovědnost za takovouto politiku vlády, která nás vede do dluhů, která nás vede k sociálnímu rozdělování, která nás vede do chudoby, která nás vede k hospodářskému poklesu,“ prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spoléhat bude ČSSD na opoziční KSČM a Bohuslav Sobotka vyzval také koaliční Věci veřejné, aby se k návrhu na vyslovení nedůvěry připojily. Spoléhá na to, že VV už vyslovily některé své výhrady vůči plánovaným škrtům.

„My jsme zaznamenali nesouhlas Věcí veřejných s tím, aby se zdražily potraviny na čtyřnásobek sazby DPH, která tu byla v roce 2006. Údajně VV také nesouhlasí s tím, aby se na tři roky zmrazily důchodcům penze,“ řekl Sobotka.

VV ale vzkázaly, že úsporný balíček je zatím v přípravné fázi a konkrétní návrhy nejsou na stole a proti vládě tak hlasovat nebudou. Předseda Věcí veřejných Radek John záměr opozice odsoudil.

„V této situaci, která je velmi vážná v celé Evropě, destabilizovat Českou republiku ještě pádem vlády, je nápad naprosto šílený. Způsobil by další ekonomické trauma, ze kterého by se republika vzpamatovávala několik let,“ řekl John.

Ekonomové: Úspory jsou nezbytné, snižování deficitu bude bolet

Číst článek

Sociální demokraté chtěli shodit vládu v tomto volebním období už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vláda hlasování bez problémů přečkala.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme