ČSSD chce znovu jednat s církvemi o restitucích. Sobotka už je požádal o schůzku

Sociální demokraté chtějí jednat o revizi církevních restitucí i se zástupci církví. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už požádal o schůzku kardinála Dominika Duku a předsedu Ekumenické rady církví Joela Rumla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze, předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

ČSSD by ráda prosadila novou dohodu s církvemi o tom, aby redukovaly své finanční požadavky na státní rozpočet v příštích letech. Podle Sobotky by to ale znamenalo uzavřít s nimi nové smlouvy.

„Vedeme jednání o redukci církevních restitucí s parlamentními stranami, ale současně ta jednání chceme vést také se zástupci církví. Takže já jsem požádal o schůzku pana kardinála Duku, požádal jsem také o schůzku předsedu Ekumenické rady církví pana Rumla,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma církevních restitucí probrali na Radiožurnálu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference

Schůzky se podle něj v tuto chvíli organizačně připravují. Předseda ČSSD očekává, že jednání nebudou jednoduchá.

Církve by měly podle předlohy, kterou minulá vládní koalice prosadila ve sněmovně navzdory kritice opozice a vetu Senátu, dostat zpátky zhruba polovinu majetku, který jim stát zabavil po nástupu komunistů k moci v roce 1948. Jde hlavně o pole, lesy a rybníky. Za majetek, který se jim nevrátí, stát doplatí 59 miliard, peníze pak bude vyplácet po dobu 30 let. Zároveň dojde k odluce církve od státu, kdy se bude postupně snižovat částka, kterou církve dostávají třeba na platy duchovních.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub Českému rozhlasu řekl, že se debatám o restitucích nebrání. Zároveň si však nemyslí, že je na dohodě se státem co měnit.

„Já jsem mnohokrát řekl, že my jsme připraveni jednat a vysvětlovat ty situace, a věříme, že vysvětlíme naši pozici tak, abychom našli možnost pokračovat dál tak, jak byl zákon schválen,“ dodal Holub.

Sociální demokraté usilují o změny v církevních restitucích, které prosadila v minulém volebním období koaliční vláda Petra Nečase (ODS), i při jednání o vládě s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Zatímco ANO se debatám nebrání, lidovci chtějí zachovat současný stav.

Podle Sobotky bude ČSSD chtít, aby podoba revize církevních restitucí byla součástí koaliční dohody. Zároveň ale šéf sociálních demokratů připustil, že jiná stabilní varianta vlády než ČSSD, ANO a KDU-ČSL není pravděpodobná.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme