ČSSD dnes rozhoduje o Grossově plánu na proevropskou vládu

Ústřední výkonný výbor sociální demokracie rozhoduje o tom, jestli přijme návrh premiéra Grosse na řešení vládní krize. Gross je ochoten vzdát se funkce premiéra za to, že si bude moct vybrat svého zástupce. V nové vládě by také neměli být žádní lídři koaličních stran, ani ti, kteří rezignovali na své posty v současném kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo ČSSD

Logo ČSSD | Foto: Jan Rosenauer

V souvislosti s novou vládou už padají i první jména možného Grossova nástupce. Nejčastěji se skloňuje jméno českého velvyslance při Evropské unii Jana Kohouta. Lidovci i unionisté už projevili ochotu s ČSSD o novém politickém uspořádání jednat.

Grossův návrh se nelíbí opozici. Proti je KSČM, která je ochotna vládu podpořit pouze v případě, že v ní bude jen sociální demokracie a za podmínky, že hlasování o důvěře bude spojeno se zákonem o majetkových přiznáních.

Šéf nejsilnější opoziční strany ODS Mirek Topolánek řekl, že od ODS snad ani nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. Sociální demokraté podle něj chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby. Ty prý nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace.

Milan Kopp, Helena Šulcová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme