Vedení ČSSD podpořilo Hamáčka. ‚Musí někomu ležet v žaludku,‘ řekl Onderka a kritizoval novináře Kroupu
Vedení ČSSD se postavilo za svého předsedu a vicepremiéra Jana Hamáčka, který podle zjištění serveru Seznam Zprávy měl navrhovat utajení kauzy Vrbětice za milion dávek Sputniku V a schůzku Vladimira Putina a Joea Bidena v Praze. Ve středu na tiskové konferenci řeklo, že je přesvědčeno o tom, že Hamáček konal veškeré kroky v kauze ve prospěch republiky i občanů. Také kritizovalo novináře Janka Kroupu, který se zjištěním přišel.
„Poslanecký klub ČSSD je přesvědčen, že Hamáček konal veškeré kroky v kauze ve prospěch republiky i našich občanů,“ řekl na tiskové konferenci statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Té se Hamáček nezúčastnil, protože bude mít ve 12 hodin vlastní.
Otazníky kolem Hamáčkovy cesty do Moskvy: chybějící Koudelka, povolání velvyslance či mlčící Babiš
Číst článek
Podle zjištění serveru Seznam Zprávy ministr vnitra plánoval před vypuknutím vrbětické kauzy skutečně odjet do Ruska. Na jednání v Moskvě chtěl vyjednat dodávky milionu dávek vakcíny Sputnik V a setkání prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina v Praze výměnou za mlčení o detailech výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Říct to měl 15. dubna účastníkům schůzky na ministerstvu. Těmi byli velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní ředitel Jan Švejdar i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ale dorazil později. Serveru to měli potvrdit sami účastníci schůzky, kteří Hamáčkovi nápad rozmluvili.
Vicepremiér to ale popírá. Ke schůzce podle něj skutečně došlo, ale o něčem takovém nemluvili. „Jsou to absolutní spekulace a lži. Odmítám, že bych byl účasten výměnného obchodu,“ řekl například pro Radiožurnál.
‚V Moskvě mají radost‘
A vedení ČSSD se za něj postavilo. „Janu Hamáčkovi věřím, stojíme za ním a chceme, aby mimořádná schůze pokračovala,“ řekla místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a upozornila na úterní mimořádnou schůzi, kterou kvůli článku svolala opozice.
Janek Kroupa: Informace o Hamáčkově šíleném plánu máme od vícero účastníků schůzky. I je ten úmysl vyděsil
Číst článek
Ta probíhala za zavřenými dveřmi a většina účastníků – včetně vedení ČSSD – ji nazvala fraškou, protože na ni nemohli vystoupit přítomní zástupci tajných služeb i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo policejní prezident Jan Švejdar. Většina parlamentních stran a hnutí chce, aby schůze ve středu pokračovala.
Vedení ČSSD také kritizovalo investigativního novináře Janka Kroupu, autora článku na serveru Seznam Zprávy. „Jan Hamáček musí někomu ležet v žaludku,“ řekl Onderka a pokračoval: „Investigativa Jana Kroupy o Věře Jourové stála stát 3,6 milionu korun za neoprávněnou vazbu.“
Fiasko ve sněmovně: šéfové tajných služeb se ke slovu nedostali, Babiš Hamáčkovu cestu nekomentoval
Číst článek
Podle Onderky se mohli novináři v čele s Kroupou dopustit protiprávního jednání: „Každý novinář chrání svůj zdroj, je to logické a je to pravidlo a nemíním do toho zasahovat a kritizovat to. Na druhou stranu, ať novinář, nebo politik je občanem a má povinnost, pokud zjistí trestný čin, tento trestný čin nahlásit. Jinak jedná protiprávně.“
Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Ondřej Veselý chválil postup vlády v kauze Vrbětice. „Největší radost z článku měli v Moskvě. Ta si sama umí vytvořit své články, má Sputnik, Aeronet nebo RT, a nyní má dosud seriózní server Seznam. Muselo tam létat šampaňské a kaviár,“ dodal.
Článek podle něj obviňuje Hamáčka z vlastizrady. „Můžeme mít různé názory. Ale ten článek neříká, jestli to bylo krytí, nebo ne, jestli to bylo povedené, nebo ne, ale říká, že Hamáček se chtěl dopustit vlastizrady. To je absurdní,“ řekl.