ČSSD si chce s ANO vyjasnit společný postup při hlasování, Hamáček plánuje dohodovací řízení

ČSSD chce zahájit dohodovací řízení s vládním partnerem ANO. Důvodem je zejména to, aby si strany vyjasnily ustanovení koaliční smlouvy týkající se společného postupu poslaneckých klubů u voleb do parlamentních i mimoparlamentních institucí. Napsal to předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček z ČSSD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý novinářům ve sněmovně řekl, že sociální demokraté požadavek na zahájení dohodovacího jednání oznámili na minulém zasedání koaliční rady. Další jednání se uskuteční v úterý večer.

Podle prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo hlavním důvodem k požadavku zahájit dohodovací řízení hlasování ANO s SPD a výklad některých bodů koaliční smlouvy. Napsal to v SMS zprávě.

‚Já ani nevím, kdo to je.‘ Babiš apeloval na poslance ANO, aby Semína do Rady ČTK nevolili

Číst článek

Volba Semína

Z Hamáčkova vyjádření vyplývá, že řízení ČSSD vyžaduje i kvůli volbě do Rady ČTK. Hamáček v pondělí řekl, že pro ČSSD by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta SPD Michala Semína hlasy ANO.

Pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve spolupráci pokračovat, prohlásil v pondělí. Babiš reagoval tak, že hnutí Semína nevolilo a volit nebude.

Zástupci ANO také zdůrazňovali, že volba je tajná a není jasné, kdo jak hlasoval při prvním kole volby. V úterý šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl novinářům, že Babiš apeloval na poslance hnutí, aby Semína nevolili.

‚Nezávislá osobnost a bojovník za svobodu.‘ SPD dál trvá na nominaci Semína do Rady ČTK

Číst článek

Zároveň ale Babiš uvedl, že „pokud pan předseda Hamáček to považuje za hlavní problém naší koalice, tak je zajímavé, že když sedíme, a v úterý večer budeme znovu sedět, tak nikdy o tom nemluvil.“

Podle Babiše nebude na večerním jednání koalice o Semínovi vůbec řeč. „Řekneme si, jaké máme vzájemné názory na tu spolupráci,“ řekl Babiš. „My se budeme bavit o tom, jak plníme 655 úkolů z programového prohlášení vlády. Hlavně se budeme bavit o rozpočtu, o tom se bavíme stále, to je hlavní. My jsme tady na to, abychom plnili náš program,“ doplnil.

Podle článku 16 koaliční smlouvy v případě, že vznikne mezi vládními stranami spor týkající se plnění smlouvy nebo zásadní záležitosti spolupráce, má právo každá koaliční strana požadovat zahájení dohodovacího jednání, jehož smyslem je vyřešit spor v dobré víře. Po výzvě strany k zahájení jednání má předseda vlády nejprve svolat koaliční radu. V případě, že se spor dále nevyřeší, má premiér svolat jednání předsedů stran, vyplývá z koaliční smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme