ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu

ČSSD podpoří dohodu o přechodné úřednické vládě. Po ranním jednání grémia strany to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Přímo s poslanci se sice uvidí až příští týden, nicméně už teď je připraven tuto podporu deklarovat premiérovi v demisi i prezidentovi. Podle 1. místopředsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky už nebrání vůbec nic tomu, aby prezident mohl zahájit rozhovory s budoucím novým premiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek je dnes připraven deklarovat prezidentu Václavu Klausovi i předsedovi ODS a premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi, že poslanci jeho strany podpoří úřednickou vládu vedenou Janem Fischerem.

Paroubek to řekl po dnešním ranním jednání grémia ČSSD. Prezident by pak podle něj mohl začít konzultace s Fischerem v momentě, kdy bude mít dojem, že je o situaci dostatečně informován.

"My zůstáváme věrni tomu, co jsme se dohodli s představiteli dalších tří politických stran v neděli. A jak jsem pochopil, tak i pan předseda Topolánek jde touto cestou, takže já jsem přesvědčen, že celá krize je vlastně uzavřena." Paroubek také poznamenal, že ho mrzí chování předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, jehož strana nedělní dohodu čtyř stran o úřednické vládě odmítla.

Lidovci ale trvají na tom, aby vláda Mirka Topolánka dokončila předsednictví Evropské unii. Teprve pak jsou ochotní jednat o vzniku vlády nové. Rozhodnutí celostátní konference KDU-ČSL a jejího poslaneckého klubu tak dnes znovu potvrdilo předsednictvo strany.

Lidovci se tedy, jak Radiožurnálu potvrdil jejich předseda Jiří Čunek, nebudou podílet na dohodě ostatních parlamentních stran, s výjimkou komunistů, že podporu co nejkratší cesty k předčasným volbám a nové vládě Jana Fischera získají od poslanců: "Předsednictvo KDU-ČSL zdůrazňuje, že z usnesení CK vyplývá, že rozhodnutí o případné podpoře vlády bude založeno až na základě programového prohlášení této vlády. "Předseda KDU-ČSL upozornil poslance, kteří by se pod dohodu o nové vládě chtěli podepsat, že to může ohrozit jejich nominaci na kandidátky pro příští volby do Poslanecké sněmovny.

Mirek Topolánek mezitím už oznámil, že nehodlá hledat dohodu podpořenou předsedy čtyř stran, ale podpořenou dostatečným počtem podpisů konkrétních poslanců. Tento model Jiřímu Paroubkovi nevadí.

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období sněmovny . Na jeho vypracování se lídři stran končící koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října. Už v pondělí ale dohodu odmítlo lidovecké širší vedení s tím, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku ji pak zpochybnili i zelení.

Přečtěte si také:
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme