ČSSD jedná s hnutím ANO o daních a předsedovi sněmovny

Už příští týden by mohla začít vznikat koaliční smlouva. Plánuje to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Bude to ale záležet na tom, jak dopadnou dnešní jednání mezi sociálními demokraty a hnutím ANO. Jejich zástupci se snaží shodnout na řešení dvou témat, která obě strany rozdělují - tedy daních a obsazení postu předsedy poslanecké sněmovny. ANO zatím odmítá zvyšovat daně lidem s nadprůměrným příjmem a o funkci šéfa sněmovny mají zájem obě strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva vpředu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Milan Chovanec přicházejí na setkání vyjednávacích týmů ČSSD a ANO v Průhonicích u Prahy | Zdroj: ČTK

U sociálních demokratů patří k požadavkům například opatření pro hospodářský růst nebo majetková přiznání. Hnutí ANO chce prosadit změny v justici nebo protikorupční opatření.

„Samozřejmě bychom rádi dokončili diskuzi o otázkách, které zatím nebyly uspokojivě uzavřeny, a které se týkají vývoje daňových sazeb v příštích letech. Ať už se to týká daně z přidané hodnoty a možnosti snížení DPH na některé položky nebo ať se to týká otázky daňové progrese či vývoje sazeb daně z příjmu právnických osob,“ vysvětluje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ČSSD s hnutím ANO sleduje reportérka Jana Čermáková

Hnutí ANO ale s daněmi hýbat nechce.

„Musíme se už definitivně dohodnout na daňových věcech, na otázce kolem majetkového přiznání a prokázání původu majetku a na některých dalších věcech, které zůstaly zatím nedořešeny. Myslím si, že na naší straně bude znovu zopakovat, jakým způsobem jsem připraveni najít úspory ve veřejných financích tak, aby se nemusely zvyšovat daně,“ vysvětlila Věra Jourová, místopředsedkyně hnutí ANO.

Sociální demokraty a hnutí ANO také čeká debata o obsazení postu šéfa poslanecké sněmovny. Nárok si na něj dělají jak sociální demokraté, tak jejich případní koaliční partneři.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ale věří, že se shodnou na kandidátovi z jeho strany: „Jde o to, aby to byl kandidát, kterého budou moci podpořit oba naše poslanecké kluby. Budeme samozřejmě jednat a prioritou sociální demokracie je, abychom kandidovali zástupce sociálně demokratického klubu na funkci předsedy poslanecké sněmovny. Chceme vyjednat podporu ze strany poslanců hnutí ANO.“

Sociální demokraté by ve vedení poslanecké sněmovny rádi viděli Lubomíra Zaorálka nebo Jana Hamáčka. Ti už v minulosti ve vedení sněmovny byli.

Zprava předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš po dnešní schůzce v Průhonicích u Prahy | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Hnutí ANO by v čele dolní komory parlamentu chtělo svoji místopředsedkyni Věru Jourovou.

„My máme zájem o místo místopředsedy sněmovny a i toto bude předmětem jednání. Klub našeho hnutí odsouhlasil mou nominaci,“ potvrdila Jourová.

Ustavující schůze poslanecké sněmovny, kde se má volit její předseda, začíná v pondělí. Řídit ji bude bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která jako první složí slib. Ještě předtím ale čeká poslance fotografování a seznámení s hlasovacím zařízením.

První místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová přichází v Průhonicích na setkání vyjednávacích týmů ČSSD a ANO. | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme