Senátoři ČSSD odmítají vládní spolupráci s ANO. 'Jejich výrokům nerozumím,' reagoval Hamáček

Senátoři ČSSD chtějí, aby sociální demokraté nevstupovali do vlády ANO a zůstali v opozici. Na tiskové konferenci ve středu uvedli, že respektují páteční těsné rozhodnutí předsednictva ČSSD o znouotevření jednání. Za podmínek, které ANO nabízí, by podle nich ale ČSSD do vlády vstupovat neměla. Předseda ČSSD Jan Hamáček dle svých slov výrokům senátorů „nerozumí“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:02 25. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD (vlevo) a předseda ČSSD Jan Hamáček (vpravo)

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD (vlevo) a předseda ČSSD Jan Hamáček (vpravo) | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Senátory pobouřilo, že premiér Andrej Babiš (ANO) nechce odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení v kauze Čapí hnízdo, což prý vyjednavači ANO slíbili.

ČSSD dál trvá na rezignaci odsouzeného člena vlády, ANO to odmítá

Číst článek

„On sám dělá vše pro to, aby v referendu ČSSD nemohla souhlasit,“ řekl na Babišovu adresu předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Připustil, že postoj k vládě s ANO by mohl sociální demokraty rozštěpit. S postojem klubu souhlasí podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) „prakticky všichni“ členové.

Předseda ČSSD Jan Hamáček výrokům senátorů uprostřed průběhu jednání nerozumí. Připomněl, že o obnově jednání ČSSD s ANO rozhodlo předsednictvo strany. „Rozhodnutí sjezdu a předsednictva je pro vyjednávací tým závazné a očekával bych stejný přístup i od ostatních členů strany,“ uvedl předseda sociálních demokratů.

„Vedení strany postupuje podle rozhodnutí předsednictva tak, aby případnou dohodu předložilo členské základně k odsouhlasení. V takovém hlasování bude mít každý člen jeden hlas, ať už předseda, poslanec, senátor, či řadový člen strany,“ řekl rovněž Hamáček.

Tři body úrazu

Senátor Vícha poznamenal, že za normálních okolností by pět nabízených ministerských postů při výsledku, který ČSSD v podzimních volbách měla, bylo velkým úspěchem. Proti ale mluví tři argumenty.

V první řadě trestní stíhání Babiše. Druhým je fakt, že ANO a ČSSD nemají ve sněmovně většinu, z čehož vyplývá, že se budou muset opřít o tichou podporu komunistů, kteří budou moct vládu kdykoli odvolat. Třetím důvodem je dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a hnutím SPD.

Vícha se Štěchem připomněli, že v pátek hlasování předsednictva ČSSD o obnově jednání dopadlo velmi těsně. Předtím bylo k tomu „jednoznačně řečeno“, že stíhaná osoba v případě prvoinstančního odsouzení z vládní funkce odstoupí.

Faltýnek: S ČSSD už jsme se dohodli na programových věcech, do 14 dnů chceme mít koaliční smlouvu

Číst článek

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) doplnil, že taková podmínka je přitom velmi mírná, vzhledem k délce soudních řízení jde spíše o odklad na neurčito.

Další kolo jednání

Zástupce hnutí ANO a ČSSD čeká další kolo rozhovorů o možné koaliční spolupráci ve středu večer. Vyjednávání by mělo navázat na schůzky, které se konaly na přelomu března a dubna.

Vedle postoje Andreje Babiše k podmínce vztažené k jeho trestnímu obvinění není také jasné, jak se ANO postaví k návrhu, aby byli z důležitých postů ve sněmovně odvoláni zástupci SPD, což by mělo podle ČSSD znesnadnit budoucí spolupráci ANO a SPD při hlasování.

Jednání se uskuteční po návratu vicepremiéra Richarda Brabce z Moravskoslezského kraje, kde je od úterý na návštěvě vláda v demisi. Babiš se jednání nezúčastní. Sociální demokraty na schůzce budou zastupovat vedle předsedy Jana Hamáčka také jeho statutární zástupce Jiří Zimola a místopředsedové Roman Onderka a Martin Netolický.

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme