ČSSD ještě nemá kompletní seznam svých ministrů, ANO řeší resort dopravy

Předsedové ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepíšou koaliční smlouvu 6. ledna. Do té doby budou známá všechna jména členů budoucí vlády. Některé kandidáty na ministry už částečně zveřejnilo hnutí ANO a lidovci už mají seznam kompletní. Sociální demokracie zatím ještě jména doplňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva vpředu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Milan Chovanec přicházejí na setkání vyjednávacích týmů ČSSD a ANO v Průhonicích u Prahy | Zdroj: ČTK

„Pokud jde o ty resorty, které bude mít na starosti sociální demokracie, tak o tom já ještě chci nejprve informovat užší vedení strany, pak zveřejním jména,“ řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a dodal:

„Jasná je nominace na premiéra, o těch ostatních nominacích chci vést diskusi uvnitř sociální demokracie.“

Vláda by měla fungovat ve složení osm zástupců ČSSD, šest z hnutí ANO a tři za KDU-ČSL. ČSSD nominuje premiéra a ministry zahraničí, vnitra, průmyslu, práce a sociálních věcí, zdravotnictví, školství a také ministra bez portfeje, který bude mít na starosti legislativní radu vlády a problematiku lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek Českému rozhlasu řekl, že je pravděpodobné, že ministři za sociální demokracii budou kopírovat stínovou vládu.

„Nemyslím si, že by se chystala nějaká velká překvapení v té sestavě. Určitě to budou jména, která už víceméně kolem možných resortů krouží delší dobu,“ uvedl. Pokud tomu tak bude, dostal by se na ministerstvo průmyslu po letech Milan Urban, Jeroným Tejc by ovládl vnitro a právě Lubomír Zaorálek resort zahraničí.

Hnutí ANO chce, aby ministerstvo obrany vedl Martin Stropnický, místní rozvoj Věra Jourová, životní prostředí Richard Brabec a spravedlnost Helena Válková. Předseda ANO Andrej Babiš by měl být ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Zatím zůstává otevřen ministr dopravy.

Jednat se bude i o postech náměstků

Jasno už mají od soboty lidovci. Předseda Pavel Bělobrádek má zastávat post ministra bez portfeje a na starosti bude mít vědu, výzkum a inovace. Na zemědělství by měl zamířit místopředseda strany Marian Jurečka a na kulturu Daniel Herman.

Lidovci by chtěli mít náměstky na všech ministerstvech, kde nebudou mít svého ministra. Šéf strany Pavel Bělobrádek očekává, že takto obsadí místa náměstků i ČSSD a hnutí ANO.

„My samozřejmě preferujeme, aby tam byla možná vzájemná informovanost a dejme tomu i hypotetická kontrola z různých stran vládní koalice. Myslím, že to jsou všechno věci, které se budou intenzivně rozehrávat v lednu,“ prohlásil Bělobrádek.

Podle Lubomíra Zaorálka bude seznam ministrů kompletní do konce roku. „Věřím, že do poloviny ledna by vláda měla být a měla by být schopná rozhodovat,“ dodal.

Tomáš Bystrý, Martin Karlík, bre, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme