ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody podepsaly koaliční dohodu

Jmenování nového kabinetu v čele s premiérem Vladimírem Špidlou už nestojí nic v cestě. Lídři sociální demokracie, lidovců a unionistů dnes totiž v Poslanecké sněmovně podepsali koaliční dohodu. Její součástí je smlouva o programu kabinetu, o způsobu komunikace mezi vládními partnery a o rozdělení ministerstev. Prezident by měl novou vládu jmenovat pravděpodobně příští pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podpis koaliční dohody

podpis koaliční dohody | Foto: Stanislav Peška

Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly je dohoda základem vlády, která bude dostatečně pevná, aby splnila úlohy, které jsou před ní. Obdobně jako předseda lidovců Cyril Svoboda uvedl, že jednání vedoucí k dohodě byla náročná a korektní. Úřadující šéf Unie svobody - DEU Ivan Pilip dodal, že prioritou většinového kabinetu je dovést Českou republiku do Evropské unie.

Ještě před odpoledním podpisem koaliční dohody s ní vyjádřily souhlas poslanecké kluby všech tří stran vznikající vládní koalice. Zatímco sociální demokraté a lidovci dohodu přímo schválili, unionisté přijali usnesení, že souhlasí s vytvořením vlády na základě této dohody.

Podle bývalé předsedkyně Hany Marvanové není totiž možné po poslancích žádat podporu vlády na celé její funkční období. "Lze těžko chtít po poslancích, aby slíbili podporu všech vládních návrhů po celé volební období, protože by to bylo zřejmě na hranici ústavnosti, takže taková formulace v usnesení klubu nebude," řekla.

I když poslanci KDU-ČSL jednomyslně podpořili dohodu o koaliční vládě, přesto by chtěli dosáhnout některých změn v kompetencích ministerstev. Po svých ministrech ve vládě proto chtějí, aby usilovali o přesun problematiky církví a rodiny pod jiné resorty, než tomu je dosud. Místopředseda lidovců Jan Kasal Radiožurnálu řekl, že to souvisí i s tím, že ministrem kultury bude pravděpodobně i nadále Pavel Dostál. "Je pro mne možné si představit, že záležitosti církevní politiky by přešly pod místopředsedu vlády pro lidské zdroje pana Mareše," uvedl.

Prezident Václav Havel by mohl jmenovat nového premiéra v pátek dopoledne. Očekává se, že se jím stane Vladimír Špidla. V pondělí 15. července by pak podle mluvčího Ladislava Špačka mohl jmenoval zbývající členy vlády. Poté, co prezident republiky vládu jmenuje, bude se Špidlův kabinet ucházet o důvěru Poslanecké sněmovny. Budoucí premiér odhaduje, že by se tak mělo stát nejpozději do poloviny srpna.

Občanští demokraté tvrdí, že budoucí vláda ČSSD a Koalice zemi velmi zadluží a přivede ji do krize. Vedení ODS má výhrady i k personálnímu obsazení kabinetu. Mimo jiné mu vadí, že v čele některých ministerstev budou lidé, kteří se příslušnou oblastí v předchozích letech vůbec nezabývali.

Předseda ODS Václav Klaus prohlásil, že budoucí vláda bude potřebovat 101 hlasů jen pětkrát. Při hlasování o důvěře vládě a při čtyřech rozpočtech. Při všech ostatních hlasováních si podle Klause budou socialisté s komunisty jistě notovat. Více mu ale vadí postoj lidovců a unionistů, kteří podle něj svou přítomností ve vládě s tak navýsost socialistickým programem odhodili svůj šat a ochranné zbarvení.

Nová vláda bude mít sedmnáct členů, vedle premiéra Špidly v ní za sociální demokracii zasedne ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministryně zdravotnictví Marie Součková, ministr obchodu a průmyslu Jiří Rusnok, ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr vnitra a zároveň vicepremiér Stanislav Gross, ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ministr spravedlnosti a vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský, ministryně školství Petra Buzková, ministr zemědělství Jaroslav Palas a ministrem kultury zůstane Pavel Dostál.

Tři křesla obsadí lidovci - Milan Šimonovský jako ministr dopravy, Libor Ambrozek jako ministr životního prostředí a šéf strany Cyril Svoboda se stane ministrem zahraničí a zároveň vicepremiérem. Tři vládní posty připadnou i unionistům. Vicepremiérem pro vědu a výzkum a pro lidské zdroje bude Petr Mareš, ministrem pro místní rozvoj Pavel Němec a ministrem bez portfeje Vladimír Mlynář.

Dana Jaklová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme