ČSSD kritizuje zákaz vydávání léků v ordinacích

Česká strana sociálně demokratická odmítá zákaz vydávání léků v ordinacích. Hejtman Středočeského kraje a stínový ministr zdravotnictví David Rath to označil za šikanu lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety, léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle něj tato praxe poškozuje především starší a chronicky nemocné pacienty, kteří musí do lékáren dojíždět. Zároveň podle Ratha nahrává nařízení majitelům lékáren.

Hejtman Středočeského kraje dále uvedl, že pokud ČSSD vyhraje volby, bude to s vedením Státního ústavu pro kontrolu léčiv důrazně řešit.

"Je proti pacientům, poškozuje pacienty, znesnadňuje jim přístup ke zdravotní péči a beru to osobně jako hrubou manažerskou chybu vedení ústavu," uvedl Rath.

"Samozřejmě musíme také zjistit, jestli tak ústav činil o své vůli. Já mám spíš informace, že to bylo do určité míry i na nátlak současného vedení ministerstva zdravotnictví," doplnil ještě hejtman.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se brání, že používání léčivých přípravků při poskytování péče nemocným stanovuje přesně zákon o léčivech.

"Podmínky jsou platné už několik let. Zákon o léčivech stanovuje, že vybavit pacienta léky při poskytování zdravotní péče lze pouze v případě, že zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku anebo vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče," vysvětluje Hana Heringová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Zákaz vydávání léků v ordinacích se nelíbí i Svazu pacientů

Nejasná situace kolem vydávání léků na venkově se nelíbí Svazu pacientů. Prezident svazu Luboš Olejár věří, že se nemocní k práškům dostanou, aniž by se museli vydávat na dalekou výpravu do lékárny.

"Tuto situaci by lékaři měli řešit jako obvykle, označit stav pacienta za akutní, zapsat to do dokumentace a pacientovi vydat lék. Já si myslím, že je to na nich, jak se to zavede do dokumentace."

Přečtěte si také:
Karlovarský kraj bude proplácet regulační poplatky v lékárnách
Pecina zatím krajům proplácení poplatků asi nezakáže
Úroveň brandýské nemocnice nemusí být tak špatná, jak tvrdí hejtman Rath

Věra Pfeifferová, Barbora Mocová, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme