ČSSD, lidovci, unie ani komunisté volební systém měnit nechtějí

Příčinou současné vládní krize je nefunkční volební systém. Tvrdí to na stránkách tisku prezident Václav Klaus. Podle něj poslední opravdu většinová vláda u nás byla ustavena v roce 1992. Současný poměrný systém umožňuje posilování pozic KSČM a zužuje prostor pro vytváření vládních koalic, míní Klaus. Představitelé současných vládních stran ale výzvám prezidenta nakloněni nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna

Prezident republiky v článku pro Mladou frontu Dnes uvedl, že příčinou současné vládní krize je nefunkční volební systém a obtíže s vyhlašováním předčasných voleb. Prioritou je ukončení fungování vlády v demisi a nalezení řešení politického, nikoli úřednického.

Diskuse o volebním systému se oživila během právě probíhajících jednání o nové vládě. Ta by mohla vzniknout do konce prázdnin. Podle prezidenta ale souvisí současná vládní krize s výsledky voleb do Evropského parlamentu, s rozhádanou situací uvnitř ČSSD a s protikladností programů stran vládní koalice jen částečně.

Podle právního experta ČSSD Zdeňka Koudelky si radikální změna volebního systému vyžádá změnu Ústavy a k tomu za této politické situace není vůle ani politická síla. Změny Ústavy musí totiž oběma komorami projít třípětinovou většinou. "Změna volebního systému a ústavní změny jsou možné, pokud by se na nich domluvily nejsilnější strany, tedy ODS a ČSSD," poznamenal Koudelka.

Pro změny je ODS. Sama na ně ale nestačí. Změna konstituce pro většinový volební systém by byla nevýhodná především pro malé strany. Proti se jednoznačně staví i předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec, který ve vysílání Radiožurnálu řekl: "Já jsem, ač liberál, tak v případě ústavy jsem jako právník velmi konzervativní. A myslím si, že ke změnám ústavy není důvod prakticky žádný."

Volební systém není příčinou vládní krize podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, problém podle něj tkví v neschopnosti stran najít mezi sebou racionální dohodu. Změnu poměrného volebního systému ve většinový si lidovci také nepřejí. "Většinový volební systém si mohou dovolit pouze demokracie, které mají v sobě zakódovanou přirozenou úctu k menšinovému názoru," řekl Kalousek.

Také komunisté v žádném případě změnu volebního systému nepodpoří. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček řekl, že pokud ke změně voleb přesto dojde, pak se komunisté takové situace neobávají. "Čím bude barevnější ještě parlamentní spektrum, tím víc to bude nutit politické reprezentace k tomu, aby se naučily jednat, aby tady opět nebyly sklony k autoritářství a nechci ano mluvit o totalitě."

S prezidentovým postojem naopak souhlasí bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. "Pokud jsem podporoval posílení většinových prvků v rámci poměrného systému jako předseda vlády a jako předseda ČSSD, nevidím důvod, proč bych měl svůj názor změnit jako spokojený důchodce," řekl expremiér Radiožurnálu.

Milan Kopp, Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme