ČSSD zatím nemusí Altnerovým dědicům platit 338 milionů. Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil

Sociální demokracie zatím nemusí vyplácet peníze dědicům právníka Zdeňka Altnera. Nejvyšší soud spor o 338 milionů vrátil zpět k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Důvodem je nedostatečně zdůvodněný propočet výše odměny a také nárok na smluvní pokutu. Spor mezi ČSSD a Altnerovými se táhne 19 let a jeho kořeny sahají až do devadesátých let. Peníze, které Alnerovi dědicové požadují, měl právník získat za zastupování strany při znovuzískání Lidového domu.

Praha (Aktualizováno: 11:34 7. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidový dům v Praze

Lidový dům v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí zrušil část rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který o případu rozhodoval v první instanci již v roce 2004, a dále i část rozsudku odvolacího Městského soudu v Praze z roku 2016. Nejvyšší soud tak vyhověl dovolání, které podala ČSSD. 

Soudci Nejvyššího soudu dospěli k závěru, že výše odměny, která má vyplývat ze smlouvy mezi Altnerem a ČSSD, není nesporná. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh sporu o Lidový dům, jak ho zpracovala Zdeňka Trachtová

„Pokud něco, tak advokátní tarif,“ interpretuje závěr Nejvyššího soudu místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Podle tarifu by odměna dosahovala zhruba jednoho milionu korun. Sociální demokracie podle jeho slov již dříve Altnerovi vyplatila v této části sporu 18 milionů korun, což Veselý chápe tak, že ho „přeplatila“ o 17 milionů.

Jak Veselý dále řekl Radiožurnálu, tuto částku by v případě budoucí výhry v soudním sporu mohla ČSSD chtít po Altnerových dědicích vrátit. Uvedl zároveň, že strana je nakloněna smíru v tom smyslu, že Altnerovi od soudního sporu ustoupí a 17 milionů si nechají. 

Nejvyšší soudci vytkli soudům také to, že se nezabývaly dostatečně otázkou, jakou činnost Altner pro sociální demokracii vykonal.

Odvolací soud přitom vůbec nezjišťoval, zda a jakou právní službu původní žalobce jako advokát pro klienta provedl,“ píše se ve zkrácené verzi rozhodnutí, kterou Nejvyšší soud publikoval na svém webu. 

Hamáček: Nic nedlužíme

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka těší, že Nejvyšší soud dal ve sporu s Altnerovými dědici za pravdu sociální demokracii. 

„Sociální demokracie od začátku argumentovala tím, že nerozporuje to, že má zaplatit peníze za právní úkony a také jsme je zaplatili. Jediné, co jsme rozporovali, je ta astronomická smluvní pokuta. Podle nás není v pořádku a v tomto směru očekávám, že soudy nižších instancí také rozhodnou. Každopádně v našem zájmu je, aby rozhodovaly co nejrychleji,“ řekl Radiožurnálu Hamáček.

„Pro nás z toho plyne, že sociální demokracie rodině Altnerových nic nedluží,“ prohlásil pak na pátečním brífinku Hamáček. „Sociální demokracie doposud zaplatila rodině Altnerových téměř 70 milionů korun. Není to o tom, že by sociální demokracie neplatila za služby, které pan doktor Altner pro nás odvedl,“ dodal.

Altnerovy děti Veronika a Patrik k tomu pak dodali: „Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR spravedlnost ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestoval našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR je v rozporu i s ustálenou judikaturou.“

„O výsledku sporu jsem se dozvěděl od novinářů, zatím jsem se s rozsudkem neseznámil, protože mi nebyl doručen do datových schránek. Počkám, až mi to bude doručeno, seznámíme se s obsahem rozsudku a poradím se s klienty, jaký bude další postup,“ dodal pro Radiožurnál advokát Altnerových Václav Veselý.

Lidový dům připadl ČSSD v roce 2000

Spor o Lidový dům začal po sametové revoluci, několik let ale o něj ale sociální demokraté bojovali marně. Až v roce 2000 vydal Ústavní soud rozhodnutí, které spor zvrátilo v jejich prospěch.

Ústavní soud zasáhl do sporu ČSSD s Altnerovými. Zrušil odklad placení 338 milionů

Číst článek

„Nám toto rozhodnutí do budoucna může velmi usnadnit naši práci. A je velká šance, že sociálně demokratická strana se v dohledné době dostane z finančních potíží,“ pochvaloval si v roce 2000 tehdejší hospodářský tajemník ČSSD Karel Kobes rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého strana definitivně vyhrála spor o své historické sídlo – pražský Lidový dům.

K úspěchu tehdy sociálním demokratům pomohl advokát Zdeněk Altner. Paradoxně právě mezi ním a ČSSD se pak na řadu let rozhořel další velký spor, a to o odměnu za Altnerovy právní služby.

„Pokud nezaplatí, pochopitelně se neomezím jenom na konkurzní řízení, neomezím se jenom na civilně právní záležitosti a přezkoumám trestněprávní odpovědnost vedení ČSSD za to, že mě jako věřitele poškozovala,“ prohlásil tehdy Altner.

Hlavním předmětem sporu byla smlouva, kterou s ním v roce 1997 uzavřel tehdejší předseda sociální demokracie Miloš Zeman. Podle ní měl Altner v případě úspěchu ve sporu o Lidový dům získat desetinu hodnoty této budovy.

‚Zemanovo dědictví’

ČSSD právníkovi vyplatila přes šestnáct milionů, Alter ale požadoval trojnásobek.
Pozdější vedení sociální demokracie Altnerovy nároky kritizovalo jako nemorální. A například bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že je za spor zodpovědný Zeman.

Nevidíme důvod, abychom z vlády odcházeli, řekl Hamáček. Podle něj je důležitý program

Číst článek

„Celý ten spor je neblahé dědictví z 90. let, z doby, kdy ve vedení sociální demokracie byli Ivo Svoboda a Miloš Zeman. Tehdy byly podepsány příslušné smlouvy. Na základě těch smluv následně rozhodovaly soudy,“ řekl Sobotka.

Podle Altnera ale smlouva uzavřená s ČSSD nebyla neobvyklá ani nemorální. „Ta smlouva je férová pro subjekty, které jsou zvyklé smlouvy dodržovat,“ uvedl.

Altner později uváděl, že se dluh ČSSD vyšplhal s pokutami až na 30 miliard korun. Pražský městský soud ale částku vyčíslil na 337 milionů korun.

Konečného verdiktu Nejvyššího soudu se Altner nedočkal, v listopadu roku 2016 zemřel. Ve sporu po jeho smrti dál pokračovaly jeho děti Veronika a Patrik.

„Samozřejmě ČSSD ještě před úmrtím mého otce ve věci podala řadu obstrukčních návrhů a celá ta věc se neuvěřitelně začala protahovat,“ řekl Patrik Radiožurnálu.

Sociální demokracie se v posledních letech potýká s finančními problémy. V minulém roce hospodařila se ztrátou 33 milionů korun.

Zdeňka Trachtová, pak, mac, efa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme