ČSSD má analýzu Babišova podnikání, ministr ji považuje za 'skandální likvidaci'

Sociální demokracie má pochybnosti kolem podnikání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Poradci předsedy vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD vypracovali analýzu, v níž míří na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Chtějí vědět, jak získal Agrofert, píše Deník. Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že Babiše neodvolá. Má čas do konce dubna na vysvětlení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Je to pokračování mediálního honu na mou osobu, velice cíleného, a pan premiér si vytváří nějakou atmosféru, aby mě mohl odvolat. Aby mohl ovládnout ministerstvo financí, protože tam potřebuje sociální demokracie dělat kšefty, jako to dělala v minulosti," řekl Babiš o analýze."Je to likvidace politického soupeře a je to neuvěřitelné, jakým způsobem on (Sobotka) poškozuje vládu a ničí celou práci vlády za ta léta, co tam jsme," dodal.

Materiál, který má Deník k dispozici, čítá 70 stran včetně příloh. Závěrem pak klade 22 otázek, které se netýkají jen jednokorunových dluhopisů či Babišových příjmů za prodej akcií společností Profrost, Afeed CZ a Affed Agrofertu, ale také fondu Hartenberg, firmy Imoba, Čapího hnízda a především Agrofertu jako takového.

Babiš přípravu analýzy kritizoval. "Považuji za skandální, že premiér zaměstnává na Úřadu vlády lidi ze sociální demokracie a tito poradci za peníze daňových poplatníků vyrábějí takové materiály," řekl.

Zastavit stíhání Agrotecu? Rozhodnutí bylo velice povrchní, píše vrchní soud

Číst článek

Babiše už v březnu Sněmovna v souvislosti s případem korunových dluhopisů vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků. Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér by měl podle poslanců vyvodit vůči Babišovi důsledky. Babiš chce poslancům do pátku odpovědět. Sobotka v pondělí po jednání vlády novinářům řekl, že je potřeba respektovat čas, který Babiš dostal. Deníku ale řekl, že je tím stále více znepokojen. "Ministr Babiš těmito podezřeními ohrožuje nejen důvěryhodnost našeho kabinetu a jeho tříletou úspěšnou práci, ale také důvěryhodnost státu. Jako předseda vlády proto nemohu tuto věc přejít mlčením," řekl premiér.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je naprosto nezbytné, aby Babiš vysvětlil své podnikání. Zveřejněné informace podle něj vyvolaly pochybnosti. Sobotka počká do konce dubna, než vyprší lhůta Sněmovny, aby Babiš vysvětlil podezření z daňových úniků. Poté rozhodne o dalším postupu v rámci vlády. Podle předsedy vlády je řešení v rukou Andreje Babiše.

Odvolá Babiše?

Podle listu se Sobotkovi poradci v materiálu zaměřili na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Jde kupříkladu o dotaz, "jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?" Dále autoři analýzy žádají vysvětlení Babišovy transakce z roku 1999, kdy "odkoupil od polostátního podniku Spolana desetiprocentní podíl v Agrofertu za pouhých 2,5 milionu korun, přestože jeho reálná hodnota byla několik set milionů korun".

Pokud bude předseda vlády trvat na zodpovězení všech otázek, je podle Deníku jasné, že to nemůže skončit jinak než Babišovým odvoláním. Ministr financí totiž uvedl, že odpověď poslancům bude poslední gesto, které stran osvětlení své podnikatelské minulosti udělá.

Babiš nevidí důvody pro své odvolání, svou práci na ministerstvu financí hodnotí kladně. "Nevím, proč by mě odvolával, když jsme skončili v Evropě za Lucemburskem jako druhá nejlepší země z hlediska rozpočtu a z hlediska snížení dluhů. A to je můj výsledek," řekl.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme