ČSSD má nové vedení i program

Delegáti 30. sjezdu sociální demokracie o víkendu zvolili nové vedení strany. Do příštích parlamentních voleb ji povedou předseda Vladimír Špidla a místopředsedové Stanislav Gross, Karel Kobes, Zdeněk Škromach, Marie Součková a Petr Lachnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako poslední z místopředsedů byl v neděli odpoledne zvolen ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, který tuto funkci ve druhém kole volby obhájil proti Janu Kavanovi. Další z uchazečů o místopředsednický post - ministr financí Pavel Mertlík - neuspěl už v prvním kole. Petr Lachnit připustil, že v jeho volebním souboji s ministrem zahraničí Janem Kavanem zřejmě rozhodla nepsaná dohoda ČSSD. Podle ní totiž má mít Morava v Lidovém domě dva místopředsedy. Se šéfem poslanců Zdeňkem Škromachem je tedy Lachnit dalším moravským zástupcem ve vedení sociálních demokratů.

Jedinou novou tváří, která po sjezdu přichází do Lidového domu, je místopředsedkyně Marie Součková. Ta by se ráda soustředila na mediální politiku. Její představou je, že by se strana měla otevřít nejen veřejnosti, ale i médiím. Součková se domnívá, že by zasedání orgánů ČSSD od nejnižších úrovní až po nejvyšší měla být otevřená. To chce iniciovat už na prvních jednáních politického grémia.

Delegáti 30. sjezdu také přijali dlouhodobý program strany nazvaný " Lidskost proti sobectví". Statutární místopředseda nového vedení ČSSD Stanislav Gross označil po skončení třídenního jednání za velký úspěch, že tato strana jako jediná politická síla ve státě má dlouhodobou, ucelenou představu o svém pohledu na klíčové problémy světa. Počínaje otázkou globalizace až po roli, kterou by chtěla Česká republika hrát v Evropě.

Nový lídr sociálních demokratů Vladimír Špidla už před sjezdem prosazoval myšlenku nového politického stylu. Podle něj jde o to, že se strana snaží být kolektivnější, více týmově pracovat a být politicky zřetelnější.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme