ČSSD už netrvá na Pochem. Na ministra zahraničí navrhuje současného náměstka Petříčka

Sociální demokracie navrhuje do funkce ministra zahraničí dosavadního prvního náměstka Tomáše Petříčka z ČSSD. Uvedla to Česká televize. Předseda strany Jan Hamáček už napsal premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi, aby Petříčka jako kandidáta navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi. ČSSD tak ustoupila ve sporu o nominaci europoslance Miroslava Pocheho, kterého do čela diplomacie Zeman odmítl jmenovat.

Praha (Aktualizováno: 13:43 18. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD nominuje do funkce ministra zahraničí náměstka Tomáše Petříčka.

ČSSD nominuje do funkce ministra zahraničí náměstka Tomáše Petříčka. | Foto: Šulová Kateřina | Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Současný ministr zahraničí a vnitra Jan Hamáček novinářům řekl, že je přesvědčen, že Tomáš Petříček funkci zvládne.

„Pan doktor Petříček je první náměstek na ministerstvu zahraničních věcí. Je to člověk, který má odpovídající vzdělání, je jazykově vybaven a já jsem přesvědčen, že funkci ministra zahraničí zvládne,“ prohlásil Hamáček.

‚Poslíček s nedostatkem zkušeností‘. Část opozice kritizuje nového kandidáta ČSSD do čela zahraničí

Číst článek

Zopakoval také, že ČSSD nezavinila situaci, kdy on sám musel vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra.

Petříček pak na twitteru poděkoval za důvěru, kterou v něj ČSSD vkládá. „V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou účast ve vládě v této funkci,“ doplnil.

Podle Miroslava Pocheho je výběr Petříčka do čela diplomacie vynikající volba. Je vzdělaný a manažersky zdatný, uvedl Hradem odmítnutý kandidát na ministra.

„Tomáš Petříček je dobrou volbou: vystudoval vysoké školy v ČR a Velké Británii, je schopný manažer, perfektně ovládá jazyky. A má silný názor na postavení ČR v Evropě i ve světě,“ napsal Poche na twitteru.

Zda post ministra zahraničí Petříček skutečně obsadí, by mohl prezident Miloš Zeman řešit začátkem října. „Předpokládám, že téma bude pan prezident řešit s panem premiérem na večerním setkaní v Lánech v úterý 2. října,“ upřesnil pro iROZHLAS.cz Ovčáček.

Hamáček původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnosti nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako „průchodné a adekvátní“. 

Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.

Spor o Pocheho

Sociální demokraté koncem srpna ohlásili, že spor o nominaci Pocheho vyřeší až po komunálních a senátních volbách. Odložit definitivní rozhodnutí chtěl Hamáček po poradě s předsednictvem strany kvůli tomu, aby téma nepoškodilo kampaň ČSSD.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér a předseda ANO Andrej Babiš v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl.

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem.

Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme