ČSSD musí zaplatit Altnerovi do pondělí, vezme si na to úvěr 338 milionů korun

Předsednictvo sociální demokracie podle ČTK schválilo vzetí úvěru ve výši 338 milionů korun. Chce jím zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, což musí učinit do pondělí. Předsednictvo jednalo také o úsporných opatřeních. Jen letos chce strana ušetřit několik desítek milionů korun, úspory se dotknou také volební kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidový dům v Praze | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda pro hospodaření Martin Starec už dříve uvedl, že letos musí ČSSD kvůli platbě Altnerovi ušetřit 55 milionů korun. Úspory se podle něj dotknou „všeho a všech“.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČSSD bude muset jen letos ušetřit 55 milionů korun. Mluvil o tom místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec a komentátor ČRo Petr Nováček

„Předložil jsem komplexní návrh, který má 20 bodů. V souhrnu to dává opatření ve výši 55 milionů korun,“ řekl Starec Českému rozhlasu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po zasedání přiznal, že nad úspornými opatřeními, jak je vedení strany předložilo, probíhala diskuse, ale nakonec návrh získal podporu. „My letos ušetříme celkem 55 milionů korun,“ uvedl.

Úspory se podle něho dotknou zejména provozních výdajů a neměly by příliš poznamenat schopnost strany komunikovat s občany. Uvedl také, že strana bude šetřit i v personální oblasti.

„Budeme snižovat provozní náklady, budeme také snižovat mzdové náklady, to znamená, může dojít k tomu, že se část těchto mzdových nákladů sníží, ale máme určitá pravidla, máme určitý systém, tak aby ta věc pro naše okresní a krajské organizace byla přijatelná,“ poznamenal Sobotka.

Členský příspěvek, který je pro řadového člena 300 korun ročně, by se zvyšovat neměl. Vedení by však mohlo vyzvat členy k mimořádným příspěvkům.

K tomu už se přihlásil jihomoravský hejtman a člen grémia strany Michal Hašek. „Jsem připraven poskytnout osobní dar v řádu desítek tisíc korun. Nevím, jestli to bude 20, 30, nebo 50,“ řekl Hašek.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach o daru mluvit nechtěl, stranické kase prý však pomůže jinak. „V této chvíli se soustředím na volební kampaň, do které jdu, a budu si ji samozřejmě spolufinancovat,“ řekl Škromach, který chce obhajovat senátorské křeslo.

Před kauzou Altner chtěli sociální demokraté dát na letošní volby 100 milionů korun. I v této položce se zřejmě bude šetřit, podle Haška se toho však kandidáti bát nemusí.

Podle Škromacha bude třeba v rámci kampaně větší aktivity členů a funkcionářů. „Myslím, že to může být nakonec i pozitivní,“ podotkl.

337 milionů korun by měla ČSSD vyplatit Zdeňku Altnerovi do pondělí. Stojí to v rozsudku, který dnes strana obdržela, jak Českému rozhlasu potvrdili dva členové předsednictva.

Spor o odměnu za soud o Lidový dům | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme