ČSSD může s protibabišovskou rétorikou u voličů narazit, říká odborník

Přinese současná vládní krize ČSSD politické body? Jaké hry rozehrává prezident Miloš Zeman a jak do toho všeho zapadá záměr omilostnit nájemného vraha Jiřího Kajínka? Uplynulý týden na české politické scéně v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz hodnotí politolog Josef Mlejnek z Karlovy univerzity.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Brně, 1. místopředseda Milan Chovanec

Sjezd ČSSD v Brně, 1. místopředseda Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Jak vnímáte krok prezidenta Miloše Zemana, který ve středu do Liberce svolal schůzku lídrů vládních stran, ačkoli premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v té době odlétal na pracovní cestu do Lucemburska?
Je to snaha prezidenta Miloše Zemana vložit se do hry, podniknout nějaký další tah. Také si zase neodpustil naschvál vůči Bohuslavu Sobotkovi. To svědčí o tom, že dobře věděl, jaký je časový plán premiéra. Chtěl tím asi zčásti i odrazit kritiku, že by neměl jezdit do Číny, ale zůstat doma a řešit krizi.

Současně tu schůzku asi využil i k tomu, aby ukázal, že Sobotka jede během krize také pryč. Asi chtěl odrazit také kritiku, že je nečinný. V Senátu se formuje skupina senátorů, která chce podat ústavní stížnost. Takže on tím pak může i argumentovat, že nebyl nečinný a že něco konal.

Babiš vybral náhradníky: Schillerová má být ministryní financí, Brabec vicepremiérem

Číst článek

Na to míří další můj dotaz, zda to právě nebylo jenom zástupné jednání, kterým by mohl odrážet jednak případně ústavní žalobu, jednak kompetenční stížnost ze strany premiéra.
Nebyl to asi jediný motiv, ale myslím, že to byl ten nejdůležitější pro svolání této schůzky, a to získat argumenty vůči svým kritikům.

Na liberecké schůzce měly padnout dva návrhy na řešení vládní krize – předčasné volby, které lídři vládní stran odmítli, nebo odvolání Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky.
Z toho, co z té schůzky unikalo za informace, není úplně jasné, jak to Miloš Zeman myslel. Jestli chce pořád hrát na to, že se jenom vymění premiér, jako ústupek ještě odejde Babiš a vláda jinak zůstane.

Podle ústavy by to mělo být tak, že když jmenuje někoho jiného premiérem, tak ten proces formování vlády začne znovu. To znamená, že premiér musí navrhnout jména ministrů, prezident je jmenuje a nová vláda musí v dané lhůtě předstoupit před sněmovnu a požádat o důvěru. Jiný postup je neústavní, v tomto ohledu je ústava jednoznačná.

Politické body pro ČSSD?

Nepodporuje to pak ještě více tu tezi, že prezident chtěl mít argumentační oporu vůči případným žalobám?
To jednak, nebo zase chtěl udělat nějaký krok na podporu Babiše. Při sestavování nové vlády by totiž zase mohl vzniknout spor. ČSSD třeba nebude chtít ani Babiše, ani nikoho, kdo by mohl být považován za jeho pravou ruku. Případně lidovci by mohli vetovat ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, mohli by mu vyčítat, že brání vyšetřování.

Politolog Josef Mlejnek | Foto: Repro ČT24

A mohlo by to celé vést k tomu, že by ANO ztratilo nějaké pozice. Pro prezidentova spojence by tak bylo lepší vyměnit pouze premiéra, aby si zachoval své stávající pozice. To je ale pouze moje spekulace. Může to být také tak, že Miloš Zeman je prostě tvrdohlavý a umanul si, že provede pouhou výměnu premiéra.

Jaký si myslíte, že bude další postup ČSSD? Vedení strany v pátek oznámilo, že trvá na odvolání Babiše. Ten už vybral i své nástupce – ministryní financí se má stát jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a vicepremiérem ministr Richard Brabec.
Zvolili tu variantu, že do toho půjdou po hlavě a že budou chtít z krize vytěžit co nejvíce. To znamená, že budou tvrdě žádat odvolání Andreje Babiše a už víceméně povedou kampaň. Nejsem ale jistý, jestli se jim to podaří. Otázka, jak lidi to budou chápat.

Myslíte, že aktuální situace Sobotkovi přinese u veřejnosti politické body?
Třeba na té pražské demonstraci proti Zemanovi a Babišovi, která byla v týdnu, bylo dost lidí. Sobotkovi většinou fandili, vadilo jim, jak byl na Hradě ponížen. Nemyslím si ale, že by většina z nich ČSSD volila. Lidi, kterým je teď Sobotka sympatický, protože je ve sporu se Zemanem a konečně se odhodlal podat návrh odvolání Babiše, tak to stejně můžou být lidé, kteří nejsou voliči ČSSD.

Otázka je, jestli ČSSD ten antibabišovský drive přinese nějaké body a jak na to zareaguje jejich elektorát. On se jim poslední dobou ztenčuje. A třeba když byl mezi jejich elektorátem před časem nějaký průzkum ohledně podpory Miloše Zemana, tak většina byla pro Zemana. Může to tak pro ně být problém.

Taky ještě před krizí se předpokládalo, že když ČSSD vypíše referendum mezi straníky, jak se má strana postavit k prezidentské volbě, že vyhraje Miloš Zeman. Teď samozřejmě po ponížení Sobotky, těžko odhadovat, ale stejně není jisté, jestli se ČSSD podaří tím útokem na Babiše přitáhnout elektorát zpátky. Část voličů ČSSD je vlastně voličů Babiše, alespoň podle průzkumů.

Zemanův dotaz na Ústavní soud

Miloš Zeman také ve čtvrtek před odjezdem do Číny oznámil, že se na Ústavní soud obrátí s dotazem, zda skutečně musí ministry na návrh premiéra bez podmínek odvolávat. Lze to vnímat jako snahu o vyostření aktuální situace?
Myslím si, že Miloš Zeman se chce opět spíše vyhnout kritice, že nekoná. Je to vlastně takový protitah. Ústavní soud se tím ale vůbec nemusí zabývat, protože na to nemá pravomoc. Není možné se na Ústavní soud obracet s dotazy. V případě premiéra to lze, protože on si stěžuje, že mu prezident upírá jeho práva. Podle Ústavy má právo na odvolání ministra, pokud to prezident neudělá, děje se mu nějaké příkoří, může si proto stěžovat u Ústavního soudu. Kdežto prezidentovi se žádné „příkoří" neděje.

Ilustroval bych to situací, kdy Ústavní soud zrušil původně chystané předčasné volby na rok 2009 po pádu Topolánkovy vlády. Tehdy se na Ústavní soud obrátil poslanec Miloš Melčák s tím, že zkrácení volebního období mu upírá právo výkonu poslaneckého mandátu. Jako poškozený se obrátil na Ústavní soud a on se tím musel zabývat. Konstatoval, že to rozhodnutí bylo neústavní a předčasné volby zrušil.

Jak hodnotíte záměr omilostnit nájemného vraha Jiřího Kajínka? Jde o to odvést pozornost od vládní krize?
Těžko říct, jak to Zeman zamýšlí, zda je to reakce na politickou krizi, nebo to plánoval delší dobu. Já si myslím, že to plánoval delší dobu. Mohl se samozřejmě ale rozhodnout bezprostředně. Možná tím chce získat voliče nebo se těm stávajícím nějak zalíbit. Samozřejmě je to ale spekulativní, zda se zalíbí lidem, když propustí nájemného vraha a ještě když navíc lze snadno doložit, že ještě nedávno tvrdil, že jemu milost nedá.

Jiří Kajínek u soudu na fotografii z roku 2006 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jakým způsobem na aktuální situaci nahlíží podle vás veřejnost? Nepřiklání se spíše k tomu scénáři, jak ho prezentuje Zeman s Babišem, že právě premiér je zdrojem nestability?
Ano, to určitě. Navíc odezva je taková, že část lidí neví, jak se v tom má vyznat.
Premiér nejdříve silně naznačuje, že odvolá Babiše. Pak když se očekává, že už ten návrh podá, tak podá demisi. Pak jde na Hrad a když zjistí, že Zeman chce interpretovat demisi dost podivně, tak hodí zpátečku a řekne, že nakonec odvolá Babiše.

Já tomu jako politolog rozumím, podle mě to má logiku. Kdybych ale byl voličem ČSSD, tak nevím, jak se na to mám dívat. Přišlo by mi to asi jako zvláštní a nepochopitelné veletoče. Pro ČSSD to tak nakonec i přes veškerou snahu může být problém. Může se jim přihodit, že to voliči nepochopí a elektorát se nehne nebo jen velmi málo.

Proč ani jedna ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu? Je to tím, že si nikdo nechce „ušpinit ruce"?
Ano. Ten, kdo koaliční smlouvu vypoví, bude za toho, kdo vládu shodil, kdo je zdrojem nestability. Kdežto ten, kdo na ní trvá, může být vnímán jako ten, kdo chce řád a pořádek. Nikdo nechce být v roli toho, kdo to zbořil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme