ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mimosoudní vyrovnání. Nejstarší syn 180 miliónů odmítl

Sociální demokraté nabídli podle zjištění Radiožurnálu 180 milionů dědicům zesnulého právníka Zdeňka Altnera. Chtěli se tak mimosoudně vyrovnat před tím, než o jejich pohledávce rozhodne Nejvyšší soud. Ten má definitivně vyřešit, jestli partaj zaplatí Altnerovým 338 milionů za to, že Zdeněk Altner pomohl straně získat její sídlo - Lidový dům. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát Zdeněk Altner na fotografii z roku 2007

Advokát Zdeněk Altner na fotografii z roku 2007 | Foto: Radim Beznoska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Celá kauza se vleče už několik let. Zdeněk Altner vybojoval pro sociální demokracii Lidový dům v roce 2000. Podle smlouvy za to měl inkasovat odměnu, na její výši se ale s ČSSD nedohodl, a začal se se stranou soudit.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mnohamilionové vyrovnání. Podrobnosti zjišťovala Markéta Chaloupská

Spor nakonec vyhrál, loni soud ČSSD pravomocně nařídil, že Altnerovi musí zaplatit nejen odměnu 18,5 milionu korun, ale i rekordní smluvní pokutu za prodlení - 318 milionů korun.

ČSSD se okamžitě dovolala k Nejvyššímu soudu. Ten vydal zatím jen předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. 

Nejstarší syn vyrovnání odmítl

Altner se ale definitivního verdiktu nedožil. Zemřel loni na podzim a jeho nárok přešel na dědice. Před měsícem se dědické řízení začalo chýlit ke konci. Právě v té době přišli sociální demokraté s nabídkou, že dědicům mimosoudně vyplatí okolo 180 milionů. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje.

„Nabídka zněla a zní 180 až 200 milionů, dohoda byla jednu chvíli na spadnutí,“ popsal zdroj z vedení ČSSD.

Lidový dům v Praze | Foto: Filip Jandourek

Oficiálně to strana komentovat nechce. „Průběh dědického řízení ČSSD nemůže a nebude komentovat,“ napsal pouze v SMS zprávě ekonomický ředitel strany Martin Starec.

Jenže zatím sociální demokraté se snahou o mimosoudní řešení narazili. Nejstarší syn Altnera Zdeněk pár dní před podepsáním vyrovnání odmítl.

„Informací máte dost, máte je správné, nechci se k tomu vyjadřovat, udělal jsem to nejlepší, co jsem mohl a měl jsem k tomu své důvody, ale s nikým to nechci probírat,“ řekl Radiožurnálu Zdeněk Altner mladší.

Nejstarší syn Altnera Zdeněk odmítl nejen vyrovnání, ale i svůj podíl na celém dědictví. Stejně tak jeho čtyři děti, z toho dvě jsou ještě nezletilé, a tak bude o jejich dědictví podle zákona rozhodovat opatrovnický soud.

Altnerovy vysoké dluhy?

O důvodech nechtěl Zdeněk Altner mladší mluvit - jeden se ale nabízí. Jeho otec měl totiž vysoké dluhy. Nikdo neví přesně kolik, ale mluví se o desítkách či dokonce stovkách milionů. A i ty by musel Zdeněk Altner mladší zaplatit, pokud by dědictví přijal. Bez ohledu na to, zda peníze od ČSSD Altnerovi nakonec opravdu získají.

Sociální demokraté se ale snaží vyjednávat dál - se zbývajícími dědici. Vlivný advokát Zdeněk Altner měl totiž děti celkem tři. Dva z nich dědit chtějí - podle důvěryhodných zdrojů z okolí Altnerovy rodiny pozůstalost přijali.

Zeman: Jediným partnerem ve sporu o Lidový dům pro mě byl Altner

Číst článek

Sociální demokracie tak ještě doufá, že se mimosoudně dohodne s nimi. Jedním z nich je Patrik Altner.

„Žádné stanovisko ani vyjádření k tomu dávat nebudu,“ odmítl další dotazy.

Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud, kam se sociální demokraté dovolali. Samotné jednání ale ještě není nařízené.

„Stále ještě není definitivně vymezen okruh všech dědiců po zesnulém doktoru Altnerovi. NS stále ještě čeká na závěry dědického řízení,“ vysvětluje důvody mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Sociální demokracie se podle výroční zprávy už loni dohodla kvůli obřímu dluhu s bankou na úvěru, dosud ho ale nečerpala.

V minulosti také strana jednala s Alterovými věřiteli, těm zatím vyplatila 18 milionů korun. „ČSSD už v minulém roce zaplatila věřitelům Zdeňka Altnera přibližně 18 milionů korun. Další věřitelé se mohli přihlásit do dědického řízení,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí strany Mikuláš Klang.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme