ČSSD navrhne do čela sněmovny Zaorálka

Sociální demokraté navrhnou do čela poslanecké sněmovny svého kandidáta Lubomíra Zaorálka. ČSSD pro něj ale od trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených očekává plnou podporu. Pokud tuto podporu strany trojkoalice zítra neslíbí, tak jsou sociální demokraté připraveni kandidaturu Lubomíra Zaorálka stáhnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Rosenauer

"Pokud ODS jasně vyjádří podporu našemu kandidátovi a pokud nebudou žádní protikandidáti, tak sociální demokracie se nebrání tomu, abychom takového kandidáta předložili. Ale zatím nevím o tom, že by nám ODS takovou nabídku učinila," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Topolánek připustil možnost úřednické vlády

Předseda ODS Mirek Topolánek dnes připustil možnost vzniku dočasné úřednické vlády. Stále nicméně věří ve vytvoření kabinetu politického. Vláda odborníků, kterou nabízí ČSSD jako jedno z řešení remízového složení sněmovny, by byla podle šéfa ODS podvodem na voličích.

Jak Topolánek dál zdůraznil, takzvaná úřednická vláda či vláda nestranických odborníků bude stejně potřebovat důvěru Poslanecké sněmovny.

"V takovém případě může existovat na velmi omezenou dobu. Do přípravy předčasných voleb bude mít omezený mandát k výkonu. Bude spíše jenom administrovat. To je krajní řešení, které zatím v tuto chvíli nevidím jako řešení, které bychom podporovali," řekl Topolánek.

Proti úřednické vládě se postavil na dnešním semináři Svobodné volby nebo úřednická vláda? v sídle Senátu předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Tvrdí, že každá vláda je politická a snahy o ustavení kabinetu odborníků nejsou proto podle něj slučitelné s demokratickou praxí.

Předseda zelených Martin Bursík prohlásil, že z pohledu jeho strany není úřednická vláda, jak ji interpretuje ČSSD, ničím jiným než velkou koalicí sociálních a občanských demokratů.

Jestliže sněmovna nezvolí své vedení, vloží se do věci Senát

Pokud i po tomto pátku zůstane sněmovna bez předsedy, šéf horní komory občanský demokrat Přemysl Sobotka je rozhodnutý svolat schůzi Senátu. Na ní chce prosadit ústavní zákon, který by v podobných situacích - jako je ta nynější - usnadnil rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb.

V minulosti byl takový návrh ústavního zákona ve hře už několikrát. Tentokrát by podle Přemysla Sobotky mohl být konečně přijatý.

"Je to ústavní zákon, který jsme v Senátu navrhovali už před rokem. Návrh prošel bez problému, byl poslán do sněmovny, sněmovna to neodmítla, ale vrátila normu k dopracování. Ale protože je to další cesta, jak usnadnit tuto nestabilní situaci ve sněmovně, bylo by na rozhodnutí prezidenta a na rozhodnutí poslanců, a už by do toho nezasahoval Senát tak, jako to bylo v roce 1998," dodal Sobotka.

Milada Richterová, Vít Dvořák, Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme