ČSSD navrhne návrat k 10procentní DPH u knih či zdravotních pomůcek

ČSSD v Senátu předloží návrh zákona, podle kterého by se zachovaly dvě sazby daně z přidané hodnoty. Desetiprocentní sazbu chtějí ponechat například u knih, novin a časopisů. Na seznamu jsou i pomůcky pro zdravotně postižené, zdravotní a sociální péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze začíná 17. mezinárodní festival Svět knihy. | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté tak reagují na změnu zákona, podle kterého se nižší, 10procentní sazba od Nového roku zvýšila na 14 procent, příští rok se pak obě sazby sjednotí na 17,5 procentech.

Senátor Marcel Chládek, který návrh na snížení DPH připravuje, počítá i s podporou poslanců TOP 09 a Věcí veřejných, kteří vyšší DPH na knihy také kritizovali.

„V době, kdy se hovoří o tom, že u nás národ trošku hloupne, tak chceme, aby ta informovanost byla lepší. Největší dopad zvýšení DPH je právě na vědeckou literaturu a učebnice,“ vysvětlil Chládek na Radiožurnálu.

„Jsme jeden z mála států, který má takhle vysoké DPH na knihy a pokud to vláda zvýší na 20 procent, jak také uvažuje, tak budeme někde na úrovni Albánie. Vyspělé státy to mají v rozmezí 5 až 6 procent a dokonce například Velká Británie a další státy mají nulovou DPH,“ dodává sociálnědemokratický senátor.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ale jakékoli výjimky odmítá: „Původně měla Evropská unie snahu sjednotit DPH do jedné sazby. Tato snaha se zákonem dala v platnost i v České republice a mně každá výjimka signalizuje, že pak těch výjimek bude tisíc. Myslím, že v současné ekonomické situaci by to bylo špatné.“

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme