ČSSD navrhuje snížení spotřební daně u nafty a benzínu. Ministři nesouhlasí

ČSSD chce snížit spotřební daň z benzínu a nafty. Návrh, který leží ve sněmovně už od srpna, dnes projednají poslanci. Sazba daně u nafty by měla klesnout o 2,50 Kč na litr a u benzínu o 1,50 Kč na litr. Podle sociálních demokratů by opatření pomohlo zvýšit konkurenceschopnost a přineslo by více peněz do státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Khalil Baalbaki

Zákon protlačil na program sněmovny stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Pokud by se daň snížila, oživilo by to podle něj ekonomiku.

S jeho argumenty nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle něj by se naopak propadl výběr daně o víc než 15 miliard korun.

„Abychom při takovémto snížení daní vybrali stejné peníze, museli bychom na těch pumpách vytočit o 25 procent víc. Tomu nevěří samozřejmě ani pan poslanec Urban. Pokud bychom měli prostor ke snížení některých daní, tak já tvrdím, že bychom měli snižovat odvody, které zatěžují cenu pracovního místa, protože nezaměstnanost je naším hlavním problémem, nikoliv spotřeba. Bohužel ten prostor nemáme nikde," uvedl.

Podobný názor má i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. „Já si myslím, že v téhle chvíli by snížení spotřební daně zdaleka nemuselo přinést zvýšení výtočnosti na území České republiky a mohlo by vést k propadu ve státním rozpočtu. To, že historicky to navýšení bylo možná větší, než bylo nutné, to je asi fakt, ale v téhle chvíli máme analýzy, které ukazují, že snížení by zdaleka nemuselo vést ke zvýšení obratu,“ upozornil.

Věra Pfeifferová, Julie Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme