ČSSD nedovolí Altnerovi promluvit o Lidovém domu

Sociální demokracie nevyhoví žádosti advokáta Zdeňka Altnera o zbavení mlčenlivosti v kauze Lidový dům. Právník v roce 2000 pro ČSSD spor o Lidový dům vyhrál a teď chce po straně stovky milionů korun. Soud loni část jeho nároků uznal. Podle sociálních demokratů je ale smlouva rozporu s dobrými mravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Altner se kvůli slibu mlčenlivosti zatím nemohl k případu veřejně vyjádřit. Proto včera požádal zastupujícího šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse, aby ho závazku zbavil.

Právníci ČSSD ale rozhodli, že jeho žádosti nevyhoví. "Po konzultaci s našimi právními zástupci nebude pan Altner zbaven mlčenlivosti a stanovisko mu bude zasláno písemně prostřednictvím naší právní kanceláře," tlumočila rozhodnutí mluvčí strany Lucie Orgoníková.

Altner v roce 1997 uzavřel s ČSSD smlouvu, podle které mu strana má vyplatit deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud nemovitost pro sociální demokracii vyhraje. A navíc ještě deset procent ze zisku ČSSD z pronájmu prostor. Podle Stanislava Grosse smlouvu za ČSSD podepsal její tehdejší předseda Miloš Zeman.

Altner v roce 2000 dům pro ČSSD skutečně vyhrál a nyní chce po straně stovky milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu část Altnerových nároků uznal. Sociální demokracie se ale proti nepravomocnému rozsudku odvolala s tím, že Altnerovy nároky jsou neoprávněné a smlouva je v rozporu s dobrými mravy.

Podle Grosse už ČSSD Altnerovi zaplatila přes 50 milionů korun. Úřadující šéf strany v neděli uvedl, že kdyby chtěl scénář "malovat úplně černě", mohl by spor stát ČSSD až 400 milionů, teoreticky by straně mohla hrozit i exekuce.

Altner čelí kvůli kauze Lidový dům kárné žalobě. ČSSD už před čtyřmi lety upozornila na Altnerovy nároky Českou advokátní komoru, která stížnost vyhodnotila jako důvodnou. Podle žalobce žádal právník ve smlouvě nepřiměřenou odměnu a příliš vysokou smluvní pokutu.

Mluvčí komory Iva Chaloupková řekla, že kárný senát uspořádal od roku 2001 už deset jednání, Altner ale ani jednou nepřišel. Trvá však na osobní účasti. "Pan doktor Altner se vystavuje riziku, že kárný senát rozhodne bez jeho přítomnosti," dodala Chaloupková.

V případě, že by kárný senát uznal Altnera vinným, mohl by ho potrestat napomenutím, pokutou, dočasným zákazem výkonu advokacie a v nejhorším případě ho vyškrtnout ze seznamu advokátů.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme