ČSSD odmítá finanční podporu OKD, bude hledat způsob pomoci horníkům

Stát pomůže horníkům, které plánuje propustit firma OKD. Po jednání ČSSD to řekl premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. Finanční pomoc těžební společnosti ale odmítá. Do regionu vyjede příští týden speciálně sestavená pracovní skupina, která se bude situací v OKD zabývat a bude hledat způsoby pomoci horníkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

„Naším cílem je dát dohromady dostatečné finanční prostředky, abychom každému, kdo bude propuštěn, byli schopni nabídnout rekvalifikaci a abychom byli schopni podpořit zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji. Je tu několik tisíc volných pracovních míst a je velmi důležité, abychom přispěli k tomu, aby místa mohla být obsazena,“ prohlásil Sobotka.

Sociální demokracie chce také co nejdřív prosadit předčasné důchody pro horníky.

ČSSD odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR).

Návrh řešení situace, který společnost státu předložila, označil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek už dříve za nehorázný. Šéf odborů Josef Středula uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

Situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou snižující se ceny uhlí, se vláda bude zabývat v pondělí.

Michaela Vydrová, Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme