ČSSD odmítá kritiku církví na její předvolební kampaň

ČSSD hájí svoji kampaň proti církevním restitucím. Církevní představitele pobouřil především billboard, ve kterém se ruka v ornátu natahuje po měšci se 134 miliardami. Ve společném prohlášení označili kampaň sociálních demokratů za ohrožení podstaty demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

ČSSD vede předvolební boj „nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie“. Ve společném prohlášení to píše Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.

Meze slušného politického boje už byla podle pátera Milana Norberta Badala, osobního tajemníka kardinála Dominika Duky, překročena. Proto se církve ozvaly.

Ostrou reakci vyvolal například billboard, na němž je ruka v modrém saku, která předává pytel s penězi jednomu z církevních hodnostářů. V textu se píše, že ODS a TOP 09 jim chce darovat 134 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Páter Milan Norbert Badal a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc na Rádiu Česko

„Ty (billboardy) jsou skutečně psány slovníkem a malovány takovým pojetím, jaké bylo používáno v 50. letech, ale bohužel i za protektorátu. To si myslím, že se muselo dotknout spousty lidí. To je opravdu něco podlého a otřesného,“ říká Badal.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka ale není hlavní příčinou sporu plakát, ale samotný vládní návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi:

„Ten, kdo v této zemi skutečně vyvolává neklid, kdo skutečně vyvolává emoce, je podle mě ten, kdo má na svědomí tento přesun tak obrovského rozsahu majetku naprosto netransparentním, pokoutním způsobem, který sotva někdo pochopí. Dokonce ho nepochopí ani ti, kteří se tím v parlamentu zabývají.“

Církve protestují proti chystané volební kampani ČSSD. Vadí jim jeden z billboardů

Číst článek

V případě, že neprojde vládní návrh restitucí, chce šéf ČSSD Bohuslav Sobotka kulatý stůl. Sociální demokracie by u něj prosazovala speciální fond.

Badalovi ale připadá navrhovaný fond směšný. Jako každý jiný fond by i tento prý skončil špatně:

„Za socialistického ministra Pavla Dostála byl na ministerstvu kultury vytunelován fond Náboženská matice. Nejde mi na rozum, proč titíž lidé tak strašně brojí třeba proti fondu v důchodovém zabezpečení. Tam mají tahle podezření, ale sami prosazují fond naprosto obdobný, který vlastně nemůže skončit jinak než špatně.“

„Bohužel, lidé dneska nejsou moc schopni srovnávat a přijímají ty nejjednodušší názory, ty nejjednodušší myšlenky, kterými nás zvláště sociální demokracie bohatě zásobuje.“

ČSSD odmítá návrh vlády na vyrovnání s církvemi | Foto: ČSSD

Zástupci ČSSD přitom podle Badala při projednávání kompromisu návrhu zákona o církevních restitucích se stávajícím modelem souhlasili. To je ale podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce lež.

„Je to nepravda, není to tak. Zástupci sociální demokracie nikdy tento způsob vyrovnání neschválili. Tento zákon byl napsán za této vlády, byl psán bez diskuze se sociální demokracií a byl takto předložen.“

„Nikdy jsme se způsobem výpočtu, který byl zvolen, nesouhlasili. Nikdy jsme nesouhlasili s tím, že by měl být vrácen majetek, který byl zabaven v roce 1919 nebo v roce 1947,“ dál oponuje Tejc. Podle něj je částka, která má být církvím navrácena, nadhodnocena přinejmenším o 55 miliard korun.

„Především si myslím, že pokud by existoval výčtový zákon, církev by rozhodně nemohla ani řádově získat takový majetek, jaký jí bude vrácen, protože bychom nešli před rok 1948, a tudíž by toho majetku zabaveného především pozemkovou reformou v letech 1919 až 1947 bylo daleko méně,“ uzavírá Tejc.

Vladimír Kroc, Věra Pfeifferová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme