ČSSD odmítla americký radar v Česku

Sociální demokraté odmítli vybudování americké radarové základny v Česku. Rozhodl o tom drtivou většinou hlasů Ústřední výkonný výbor strany. Sociální demokraté by změnili názor jen tehdy, pokud by se uvažovaná základna stala součástí obranného systému Severoatlantické aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protivzdušné obrany | Zdroj: ČTK

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek navíc kritizoval vládní koalici za to, že odmítá o základně debatovat ve sněmovně: "Připadá mi, že ten způsob, jak ona tuto debatu vede, není vůbec na úrovni věci. Pokud bychom měli jednat o tak závažném bodu, jako je návrh, který zazněl ze Spojených států na umístění podobné základny, tak to prostě vyžaduje jiný přístup, než který představuje pan předseda Topolánek. Jeho řeči o mrtvém prostoru mezi Německem a Ruskem jsou nekompetentní a vůbec neodpovídají vážnosti a povaze té věci."

Proti vybudování radarové základny v Česku jsou i komunisté. Vládní zelení podmiňují svůj souhlas tím, že bude součástí obranného systému NATO. S umístěním radaru amerického protiraketového systému na českém území naopak souhlasí ODS a KDU-ČSL.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme