ČSSD plánuje menšinovou vládu s podporou komunistů

Sociální demokracie chce vládnout s tichou podporou KSČM. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Hospodářským novinám řekl, že pokud padne vláda premiéra Nečase a budou předčasné volby, tak se zatím jako nejpravděpodobnější výsledek jeví právě menšinová vláda s podporou komunistů. Všechny poslední průzkumy jim to umožňují. Factum Invenio jim přiřklo 107 hlasů a STEM dokonce ústavní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Marián Vojtek

Podle politického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka je neobvyklé, že sociální demokracie vyhlásila, že by stála o podporu komunistů, takto brzy. Za určité situace to může znamenat ztrátu některých voličů sociální demokracie.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČSSD chce vládnout s tichou podporou KSČM. Ve studiu je politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček.

„Ale když se podíváme na výsledky různých šetření, týkajících se volebních preferencí, tak vidíme jasnou věc: sociální demokracie nemá přirozeného koaličního partnera, s nímž by dala dohromady vládu a těžko získá přes 40 % hlasů, aby ji dokázala sestavit sama,“ dodal analytik.

Nic není zadarmo

Podpora komunistů by rozhodně nebyla zadarmo. „Asi daleko důležitější pro komunisty by byla jiná věc: že by se dostali přímo ke zdroji informací a že by měli také rozhodovací pravomoci jakožto strana, která by se nepřímo podílela na vládě,“ řekl Nováček.

Upozornil také, že stále platí bohumínské usnesení, které od roku 1995 zakazuje ČSSD spolupráci s komunisty na nejvyšší úrovni „Zatím spolupracují v některých krajích, ale to bohumínské usnesení tady stále je a může ho zrušit jenom sjezd, protože to byl sjezd, který ho přijal.“

Obstrukce je legální nástroj

Sociální demokraté také ve čtvrtek oznámili, že budou projednávání reformních zákonů obstruovat. Tím ještě zvýší napětí ve vládní koalici, která má loajalitu véčkařů zajištěnu pouze do června.

„To že takto férově dopředu oznámili úmysl obstruovat, to by za normálních okolností mělo vládní koalici spojit. Jenomže ta naše vládní koalice je bohužel v takovém stavu, v jakém je a jak ji předvedla zcela nedávno při tom příběhu, kterému se říkalo vládní krize a který není podle mého soudu u konce,“ uvedl politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček s tím, že obstrukce je legální způsob, jak se může opozice projevovat.

Marián Vojtek, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme