ČSSD počká s rozhodnutím o Hojdarovi na výsledky kontroly

Josef Hojdar se i nadále cítí být členem sociální demokracie a poslanecký klub se dnes jeho kauzou vůbec nebude zabývat. Zákonodárci ČSSD chtějí počkat na to, až spletitou situaci kolem Hojdarova vyloučení ze strany přešetří ústřední kontrolní komise strany. Pokud by mostecký poslanec klub opustil, koalice by mohla ztratit nejtěsnější parlamentní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Hojdar | Zdroj: ČTK

Hojdara z ČSSD vyloučila mostecká organizace za hrubé porušení stanov. Své setrvání v poslaneckém klubu poté podmínil tajným hlasováním o své osobě. Původně se očekávalo, že klub bude o Hojdarovi rozhodovat již dnes.

Podle Hojdara se ale situace zcela změnila. Jak dnes řekl, má prý k dispozici analýzy svého právníka, ze kterých vyplývá, že konference v Mostě proběhla v rozporu se stanovami. "Tím pádem když není platná konference, nemůže být platné ani vyloučení," tvrdí Hojdar.

To podle Hojdara vzalo na vědomí také vedení klubu a on sám se i nadále cítí být členem sociální demokracie. Rozhodnutí konference v Mostě považuje za komplot odpůrců, kteří se ho prý rozhodli zlikvidovat, protože dlouhodobě upozorňoval na nešvary v mostecké ČSSD.

Předseda sněmovní frakce ČSSD Michal Kraus řekl, že situaci kolem Hojdara v tuto chvíli řeší ústřední kontrolní komise strany, která by měla se svým stanoviskem přijít zhruba za měsíc. "V tuto chvíli předpokládáme, že Josef Hojdar je členem sociální demokracie, a na základě rozhodnutí kontrolní komise potom budeme postupovat dál," uvedl Kraus.

Dosavadní informace naznačují, že velká většina z Hojdarových kolegů je pro jeho setrvání v poslanecké frakci. Hojdarovo vyloučení z ČSSD řadu z nich rozladilo. Situaci vnímají jako nepříjemnou ve chvíli, kdy sociální demokracii i vládě začaly po mnoha měsících hluboké krize znovu růst voličské preference.

Pokud Hojdar členem klubu poslanců ČSSD zůstane, poměr sil mezi vládní koalicí a opozicí ve sněmovně bude nadále 101 ku 99. Kdyby ale musel klub opustit, koalice by ztratila většinu potřebnou pro schvalování zákonů. Poměr sil vládních a nevládních poslanců by pak byl 100 ku 100.

Hojdar už jednou klub na několik měsíců opustil, a sice v létě 2003, kdy nesouhlasil s vládní reformou veřejných financí. Později se ale v tichosti do jeho řad vrátil.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme