ČSSD podá v březnu podnět k ÚS kvůli novele zákoníku práce

Důvodem podání podnětu k Ústavnímu soudu je novela zákoníku práce, podle které může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci během jeho nemocenské. Pokud tedy zaměstnanec poruší léčebný režim po dobu prvních tří týdnů nemoci. ČSSD podává stížnost na podnět odborů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Odborům totiž vadí, že podle novely může být člověk potrestán za jednu věc dvakrát. To je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila, z právního hlediska nepřípustné.

„V případě porušení léčebného režimu je vztah mezi veřejnou správou a zaměstnancem, nikoli mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ upřesňuje Jaroslav Zavadil.

Podle odborníka na pracovní právo Miroslava Běliny však není problém ve dvojím trestu, ale zřejmě se jedná o nekonformitu s ústavním řádem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad oprávněností stížnosti ČSSD k ÚS se zamýšlel ve Světě o deváté na Rádiu Česko Miroslav Bělina, odborník na pracovní právo

„Zaměstnanec má vykonávat povinnosti, které souvisejí s výkonem práce. Pokud nevykonává, může být případně postižen krajním opatřením, i výpovědí. Pravda je, že dodržování léčebného režimu nesouvisí bezprostředně s výkonem práce a není to pracovněprávní povinnost,“ vysvětluje Miroslav Bělina a pokračuje:

„Zatím nikdy zaměstnanec nemohl být postižen za něco, co nesouvisí přímo s výkonem práce.“

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zákon nezohledňuje například to, že si člověk odskočí pro léky nebo při zhoršení stavu musí vyhledat lékaře. Kvůli kontrole, která ho nezastihne doma, může tedy dostat výpověď i z tohoto důvodu.

Podle Miroslava Běliny jsou však podobné případy právně ošetřeny a situaci v tomto případě není nutné vnímat jako dramatickou.

Novela zákoník práce také stanovuje, že odbory mohou založit nejméně tři lidé, a prodloužení povinné lhůty na oznámení stávky ze tří dnů na pět. Podle Miroslava Běliny ani jeden z případů by neměl být v rozporu s ústavou.

Zuzana Filípková, Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme