ČSSD podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Poslanecká sněmovna bude zřejmě už příští týden na návrh ČSSD hlasovat o nedůvěře koaliční vládě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Předseda sociálně demokratických poslanců Michal Hašek dnes doručil předsedvi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi z téže strany příslušný návrh. O termínu Vlček rozhodne zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček, Michal Hašek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

V kuloárech Lidového domu se mluví o středě 22. října, tedy po krajských volbách a mezi prvním a druhým kolem voleb senátních. Už dříve Radiožurnálu řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek, že sociální demokraté jsou ochotni jednat o nové vládě, pokud padne ta současná. O úmyslu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě mluví ČSSD od kauzy bývalého poslance ODS Jana Moravy.

Sociální demokraté jsou přesvědčení, že vyhrají krajské volby. Pokud ano, budou to, jak uvedli, považovat za jasný mandát od lidí k tomu, aby se co nejdříve hlasovalo o nedůvěře vládní koalici. Rádiu Česko to potvrdil místopředseda nejsilnější opoziční strany Milan Urban.

"Samozřejmě budeme s velkým očekáváním vnímat výsledky krajských voleb, protože to tak trochu považujeme za referendum o vládě Mirka Topolánka, a myslíme, že voliči se vysloví pro to, aby tato vláda skončila. Jelikož to nejde učinit jinak než vyslovením nedůvěry ve sněmovně, tak my to uděláme hned v tom týdnu po volbách," uvedl Urban.

ČSSD počítá s tím, že se k ní připojí nejen komunisté, ale také někteří nespokojení poslanci vládních stran. Kabinet Mirka Topolánka si totiž před možným hlasováním o nedůvěře nemůže být jistá podporou všech koaličních poslanců. Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS ale záměr sociálních demokratů hlasovat hned po krajských a mezi dvěma koly senátních voleb o nedůvěře vládě důrazně odsoudila.

"Motivem je bezpochyby ovlivnění voleb před druhým kolem. Považuji to za násilnický čin proti demokratickému průběhu voleb, uzurpování si něčeho, co v demokratické společnosti není potřeba a není vhodné, to znamená ovlivňovat lidi při rozhodování mezi volbami. Tam už do toho velká politika vstupovat nemá," podotkla Němcová.

K vyslovení nedůvěry je potřeba nejméně 101 hlas. Poslanecký klub ČSSD má 70 členů, frakce KSČM pak 26. Opozice má tedy 96 hlasů. V dolní komoře je pak šest nezařazených zákonodárců. Naposledy se k nim přiřadili Jan Schwippel a Juraj Raninec z ODS, kteří opustili nedávno klub své strany. S levicí občas hlasují i někteří vládní poslanci.

Martin Hromádka, Milada Richterová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme