ČSSD: Pokud ABL sledovala politiky, musí odejít Bárta i John

Pokud někdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou sledovala bezpečnostní agentura ABL, měli by podle ČSSD ministři Bárta a John rezignovat. Vláda by také podle ČSSD měla urychleně připravit zákon o bezpečnostních agenturách. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také znovu vyzval premiéra Petra Nečase, aby z vysokých funkcí odvolal lidi, kteří byli s bezpečnostní agenturou ABL spojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany | Foto: Tomáš Adamec

Stát by měl mít kontrolu nad bezpečnostními agenturami. Sociální demokraté proto požadují, aby vláda předložila návrh zákona o soukromých bezpečnostních agenturách. Ten by určil jasná pravidla a regulaci činnosti těchto agentur a také jejich kontrolu, včetně sankcí.

ČSSD, jak vysvětlil lídr strany Bohuslav Sobotka, přišla s tímto požadavkem v souvislosti s kauzou údajného sledování starostky za ODS v Praze 11 Marty Šorfové, se kterou přišla MF Dnes. Podle ní sledovala agentura ABL ještě v době, kdy patřila ministru dopravy Vítu Bártovi, tehdejší starostku Prahy 11 a její rodinu:

„My jako sociální demokracie tady prostě nechceme žádné soukromé StB a je jedno, která je to bezpečnostní agentura. Domníváme se, že lidé mají právo na to, aby jejich soukromí a osobní data byla státem dostatečně hlídána a garantována.“

Jde o falsa?

I podle premiéra Petra Nečase je sledování soukromých osob detektivní agenturou za účelem shromažďování kompromitujících informací je naprosto nepřijatelné. Očekává proto, že bude tento případ řádně a rychle vyšetřen podle principu padni komu padni. Ministrům Bártovi a Johnovi věří, že za sledováním agentura ABL nebyla.

„Podle informací, které jsou k dispozici, se nic podobného neprokázalo. Naopak, pan Bárta jednoznačně prohlásil, že se jedná o falzifikáty a podal v této věci žalobu. Za falzifikáty tyto materiály označil i pan John,“ uvedl Petr Nečas. Žalobu podle něj podala i Marta Šofrová:

„Trestní oznámení na státní zastupitelství pro Prahu 4 podala paní Šorfová jako fyzická osoba, samozřejmě za naší morální, ale i právní podpory.“

„Já si myslím, že současná aféra vyvolává silné podezření, že ABL mohla získávat veřejné zakázky velmi podivným způsobem a za velmi podezřelých okolností. Jsem přesvědčen o tom, že Petr Nečas by už měl přestat mluvit a měl by začít jako předseda vlády jednat,ů dodal Bohuslav Sobotka.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme