ČSSD: Pokud ABL sledovala politiky, musí odejít Bárta i John

Pokud někdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou sledovala bezpečnostní agentura ABL, měli by podle ČSSD ministři Bárta a John rezignovat. Vláda by také podle ČSSD měla urychleně připravit zákon o bezpečnostních agenturách. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také znovu vyzval premiéra Petra Nečase, aby z vysokých funkcí odvolal lidi, kteří byli s bezpečnostní agenturou ABL spojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany | Foto: Tomáš Adamec

Stát by měl mít kontrolu nad bezpečnostními agenturami. Sociální demokraté proto požadují, aby vláda předložila návrh zákona o soukromých bezpečnostních agenturách. Ten by určil jasná pravidla a regulaci činnosti těchto agentur a také jejich kontrolu, včetně sankcí.

ČSSD, jak vysvětlil lídr strany Bohuslav Sobotka, přišla s tímto požadavkem v souvislosti s kauzou údajného sledování starostky za ODS v Praze 11 Marty Šorfové, se kterou přišla MF Dnes. Podle ní sledovala agentura ABL ještě v době, kdy patřila ministru dopravy Vítu Bártovi, tehdejší starostku Prahy 11 a její rodinu:

„My jako sociální demokracie tady prostě nechceme žádné soukromé StB a je jedno, která je to bezpečnostní agentura. Domníváme se, že lidé mají právo na to, aby jejich soukromí a osobní data byla státem dostatečně hlídána a garantována.“

Jde o falsa?

I podle premiéra Petra Nečase je sledování soukromých osob detektivní agenturou za účelem shromažďování kompromitujících informací je naprosto nepřijatelné. Očekává proto, že bude tento případ řádně a rychle vyšetřen podle principu padni komu padni. Ministrům Bártovi a Johnovi věří, že za sledováním agentura ABL nebyla.

„Podle informací, které jsou k dispozici, se nic podobného neprokázalo. Naopak, pan Bárta jednoznačně prohlásil, že se jedná o falzifikáty a podal v této věci žalobu. Za falzifikáty tyto materiály označil i pan John,“ uvedl Petr Nečas. Žalobu podle něj podala i Marta Šofrová:

„Trestní oznámení na státní zastupitelství pro Prahu 4 podala paní Šorfová jako fyzická osoba, samozřejmě za naší morální, ale i právní podpory.“

„Já si myslím, že současná aféra vyvolává silné podezření, že ABL mohla získávat veřejné zakázky velmi podivným způsobem a za velmi podezřelých okolností. Jsem přesvědčen o tom, že Petr Nečas by už měl přestat mluvit a měl by začít jako předseda vlády jednat,ů dodal Bohuslav Sobotka.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme