ČSSD: Pokud Klaus nepověří sestavením vlády Paroubka, není nadstranický

Sociální demokraté dál trvají na tom, aby pověření prezidenta sestavit po demisi současné vlády nový kabinet dostal předseda jejich strany Jiří Paroubek. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes prohlásil, že pokud dá Václav Klaus šanci opět ODS, znamená to, že není nadstranický. Prezident nehodlá na tyto výroky reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a B. Sobotka | Zdroj: ČTK

"Předpokládáme, že se prezident republiky bude skutečně chovat nadstranicky. Pokud by došlo k pověření druhého zástupce ODS, tak by to mohlo vyvolat velké spekulace o tom, zdali se pan prezident skutečně chová v této záležitosti striktně ústavně a nadstranicky," řekl novinářům Sobotka.

Demisi vlády Mirka Topolánka (ODS) přijme prezident ve středu. O tom, koho pověří sestavením vlády, chce rozhodnout až po senátních a komunálních volbách. Na jednotlivé vzkazy politických stran přitom nebude Klaus podle svého mluvčího Petra Hájka reagovat.

"Jde o běžný předvolební folklór, který mimochodem dobře ilustruje důvod, proč se prezident rozhodl, že své definitivní rozhodnutí učiní až po volbách. Nicméně již několikrát zopakoval, že na podobné jednotlivé předvolební výroky politiků nebude reagovat," řekl Radiožurnálu Hájek.

ČSSD považuje za nereálnou variantu, že by byl sestavením vlády pověřen nestraník. "Na experimenty podobného typu není čas," prohlásil Sobotka. Sociální demokraté chtějí vládnout s tolerancí KSČM. I tak jim ale přesně jeden hlas bude chybět. Strany bývalé koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podporu tohoto kabinetu vylučují.

Sociální demokraté naznačují, že mají plán, jak si většinu zajistit. Sobotka dnes řekl, že veřejnost se tento plán dozví v pravou chvíli. Rozhodně nechce nic prozrazovat před tím, než Klaus pověří některého politika jednáním o novém kabinetu. Hlava státu počítá s tím, že po demisi Topolánkova kabinetu zahájí ve čtvrtek jednání s představiteli parlamentních stran.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme