ČSSD poslala ústavní stížnost na 14 reformních zákonů

Sociální demokraté chtějí zrušit 14 reformních zákonů. Návrh dnes poslali k ústavnímu soudu. Předlohy nebyly podle sociálnědemokratických poslanců ve sněmovně schváleny ústavně předepsaným způsobem. Jde například o zákony druhé části zdravotní reformy, o sociální a důchodovou reformu a o změny v dani z přidané hodnoty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klub ČSSD na TK, Bohuslav Sobotka, 6.12.2011

Klub ČSSD na TK, Bohuslav Sobotka, 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Respektujeme absolutně nezávislou pozici Ústavního soudu. Ale přesto cítíme povinnost mu tyto závažné otázky v souvislosti s přijetím takzvaných 14 reformních zákonů předložit. Jsme přesvědčeni o tom, že máme a přinášíme pro ústavní soudce velmi silné a závažné argumenty. Proto také náš návrh má 52 stran,“ řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle ČSSD docházelo při přijetí reformních zákonů k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, a to zejména těch opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v pořadu Stalo se dnes

Vládní koalice totiž reagovala na obstrukce poslanců ČSSD tím, že zkrátila dobu na jejich vystoupení v rozpravě na dvakrát deset minut a sloučila debatu k těmto reformním zákonům do jednoho celku. Tím na začátku listopadu zkrátila obstrukce ČSSD o několik dní. I tak ale trvaly skoro týden a jednalo se nepřetržitě od úterka do neděle.

Pospíšil: Z ÚS se dělá třetí komora parlamentu

Místopředsedkyně Věcí veřejných a šéfka legislativní rady vlády Karolina Peake připomněla, že v obstrukčním týdnu poslanci ČSSD při nočních jednáních nediskutovali jen o reformách: „Zajímá mě, do jaké míry bude Ústavní soud posuzovat, jak skutečně diskuze v poslanecké sněmovně probíhala a jak moc sociální demokracie prostor, který k diskuzi měla, využívala pro skutečnou diskuzi o navrhovaných zákonech.“

Už tehdy nicméně vedení ČSSD vládu varovalo, že pokud sloučení rozpravy prosadí, skončí reformní zákony u ústavního soudu. „Od počátku jsme říkali, že uděláme vše, aby quasi reformy nebyly schváleny, aby nezačaly platit. Nyní se snažíme o zpochybnění těchto reforem u Ústavního soudu a napadáme jak proceduru přijetí, tak v některých oblastech i obsah, který může být v rozporou s ústavou i listiny základních práv a svobod,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Ministr financí Miroslav Kalousek doufá, že Ústavní soud stížnost ČSSD zamítne. Pokud by reformy zrušil, hrozily by podle Kalouska Česku vážné ekonomické problémy: „Nebyl by to pouze propad příjmů, ale bylo by to zrušení nezbytných dlouhodobých strukturálních reforem.“ Jeroným Tejc upozornil, že představa ČSSD o reformách je ale jiná: „To, co předložila vláda, nejsou reformy spravedlivé. Útočí na středně příjmové skupiny a rozhodně se vyhýbají těm nejbohatším.“

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně nevidí důvod k tomu, aby Ústavní soud platnost reformních zákonů zrušil. „Není úplně správně, pokud se spory o politické reformy z půdy sněmovny a senátu přesouvají do Ústavního soudu. A z Ústavního soudu se tak nedělá pojistka demokracie a ústavnosti, ale dělá se z toho třetí komora parmalentu.“

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme