ČSSD potvrdila ve vedení strany Sobotku. Vyzyvatele neměl

Sociální demokraté potvrdili na sjezdu v Ostravě v čele strany jejího dosavadního předsedu Bohuslava Sobotku. Nikdo jiný o křeslo stranického šéfa neusiloval. Sobotka před hlasováním prohlásil, že by chtěl po volbách vytvořit menšinový kabinet nebo vládu se stranami politického středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové ČSSD se sešli v ostravě na stranickém sjezdu | Foto: Filip Jandourek

„Mandát, který jsem dostal, vnímám jako velmi silný a vážím si ho. Věřte mi, že s tím mandátem budu nakládat uvážlivě, ale také důrazně a aktivně,“ prohlásil staronový předseda ČSSD a vyzval spolustraníky ke „spolupráci ve prospěch volebního úspěchu“.

Sobotku podpořilo na 37. sjezdu strany hned v prvním kole 507 z více než 600 delegátů. V projevu před hlasováním slíbil, že jedním z jeho prvních kroků po znovuzvolení bude obměna stínové vlády.

Její složení se podle Sobotkových slov musí co nejvíce přiblížit reálné situaci a stínoví ministři by se měli již nyní vyznat ve svých resortech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stranický sjezd a volbu vedení ČSSD komentovali místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach, jeden z kandidátů na místopředsedu Jiří Dienstbier a politolog Lukáš Jelínek.

Po volbách totiž v případě vítězství ČSSD nebude čas na to, aby se politici dlouho rozhlíželi po úřadech. Sobotka po nich bude chtít, aby začali okamžitě měnit politiku, kterou na nich vedla předchozí vláda.

Dienstbier místopředsedu neobhájil

Po volbě předsedy přišlo na řadu hlasování o tom, kdo obsadí funkce místopředsedů.

Své posty zde obhájili Zdeněk Škromach a Lubomír Zaorálek. Nově se do vedení strany dostal plzeňský hejtman Milan Chovanec.

Místopředsedou se o jediný hlas stal i dosavadní místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Porazil tak dosavadního místopředsedu a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Dientsbiera.

Poslední z pěti míst by mělo podle stanov patřit ženě. Právě její volbou delegáti první den sjezdu zakončí. Výsledek oznámí až ráno.

Sociální demokraté se rozhodují mezi stávající místopředsedkyní Marií Benešovou a místopředsedkyní Senátu Alenou Gajdůškovou.

Starcovy hlasy počítali dvakrát

Volba místopředsedů ale neprobíhala hladce. Po prvním sečtení hlasů totiž Martin Starec neprošel o jeden hlas. Hlasy se proto pro jistotu znovu přepočítaly. Napodruhé jich už byl dostatek.

Stávající místopředseda Starec potom delegátům řekl, že je z toho počítání velmi rozpačitý a věří, že volební komise dělala, co mohla.

Dále dodal, že také věří, že až se zase příště budou dojednávat zákulisní dohody mezi různými skupinami, budou se uzavírat dohody především mezi sociálními demokraty.

V práci statutárního místopředsedy chtěl pokračovat Michal Hašek, kterému se měl postavit Lubomír Zaorálek. Ten před hlasováním ale svou kandidaturu stáhl. Hašek nakonec svůj post obhájil.

Podle Sobotky stranické volby svědčí o shodě, která panuje v ČSSD. Jiří Dienstbier, jeden z kandidátů na místopředsedu sociální demokracie, s ním souhlasí.

Zeman: Jako občan si přeji vítězství ČSSD ve volbách

Číst článek

„Myslím, že naše strana je v celku jednotná. Přes nějaké dílčí rozdílné názory jsme vždycky dokázali fungovat jako celek,“ prohlásil Dienstbier.

Stejně se na to dívá i Škromach. „To je jednoznačně ukázka toho, že sociální demokracie se dokáže domluvit, že se dokáže sjednotit a že nastupuje do toho supervolebního období skutečně silná a odhodlaná,“ uvedl Škromach.

Na sjezd ČSSD do Ostravy dorazil rovněž prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu otevřeně podpořil sociální demokraty a prohlásil, že si přeje jejich vítězství ve volbách.

Členové ČSSD jeho slova přivítali potleskem vestoje. Obavy, které podle Škromacha „uměle vyvolávali někteří protivníci“ Zemana, se nepotvrdily, protože se Zeman „jasně vyjádřil, že jako občan by si přál úspěch sociální demokracie".

Zemanova podpora ČSSD vyvolala v politických kruzích rozporuplné reakce

Číst článek

Martina Spěváčková, Alina Holušová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme