ČSSD povede v Praze do voleb nestraník Jahn

Pražskou kandidátku ČSSD má vést vicepremiér Martin Jahn. Ačkoli nestraník, Krajský výbor sociální demokracie v Praze ho dnes nominoval, aby se ve volbách v Praze stal soupeřem šéfa ODS Mirka Topolánka. Některým sociálním demokratům ale vadí, že lídrem pražské kandidátky se má stát nestraník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jahn | Zdroj: ČTK

Jahna jako vůdce volební kampaně v hlavním městě prosazuje premiér Jiří Paroubek. Krajský výkonný výbor ČSSD schválil jeho nominaci Praze drtivou většinou, oznámil šéf organizace Petr Hulínský.

Hlasy proti se ale ozvaly, třeba od předsedy organizace ČSSD v Praze 2 a mluvčího Platformy pro renesanci ČSSD Václava Daška. Ten si myslí, že lídrem by rozhodně měl být sociální demokrat.

"Sociální demokracie tím vlastně dává najevo, že nemá lidi. On (Jahn) nezíská pravicové voliče, protože proč by měli volit pana Jahna a s ním sociální demokracii, ale odpudí mnohé latentní voliče sociální demokracie," řekl Dašek

Martin Jahn zatím neuvažuje, že by vstoupil do ČSSD. Tvrdí, že v tuto chvíli by to nebylo vhodné. "Mohlo by to vypadat jako určitý kariérismus, že udělám všechno pro to, abych na kandidátce mohl být," prohlásil Jahn. Do budoucna ale vstup do strany tak úplně nevyloučil.

Konečné slovo ve výběru své volební jedničky budou mít v listopadu delegáti pražské krajské konference. Předseda ČSSD Stanislav Gross ujistil, že vedení strany bude jejich rozhodnutí respektovat. "Nikoho nebudeme vnucovat a nebudeme se chovat způsobem, že budeme se snažit silou někoho protlačovat," uvedl Gross.

Jahn řekl, že jeho prioritami jsou podpora podnikání, zvyšování zaměstnanosti a rozvoj vzdělanosti, zaměřit se chce i na problematiku Evropské unie. Největšími problémy Prahy, které je třeba řešit, jsou podle něj dopravní infrastruktura a čistička odpadních vod.

V předchozích parlamentních volbách vedla pražskou kandidátku ČSSD Petra Buzková. Současná ministryně školství se ale rozhodla z politiky úplně odejít. Celostátního lídra ČSSD po sněmovní volby má už tento měsíc vybrat ústřední výkonný výbor. Málokdo pochybuje o tom, že se jím stane premiér Paroubek, za jehož vlády vzrostla obliba sociální demokracie.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme