ČSSD požaduje vyšetřit podezření v kauze Mostecké uhelné

Kvůli kauze expremiéra Stanislava Grosse se dnes sešlo mimořádné grémium ČSSD. Sociální demokraté požadují vyšetření podezření, že Grossovi spolupracovníci měli dostat údajně zaplaceno za privatizaci Mostecké uhelné. Bývalý šéf ČSSD Gross už včera kvůli aféře požádal o přerušení členství ve straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení akce se zúčastnil | Foto: Dopravní informační tisk. agentura

Privatizace Mostecké uhelné z dob vlády bývalého předsedy Sociální demokracie Miloše Zemana může ohrozit šance dosavadního lídra strany Bohuslava Sobotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o kauze Stanislava Grosse.mp3

Jeden z jeho blízkých spolupracovníků je totiž přes svého dalšího známého spojený s člověkem, na jehož kontě měla skončit část milionové provize, kterou zaplatil kupec mosteckých dolů.

Jedná se o poradce někdejšího předsedy ČSSD a premiéra, Stanislava Grosse Jiřího Martínka. Svědčí o tom informace švýcarských vyšetřovatelů, které má k dispozici Mladá fronta Dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nováček ke kauze privatizace Mostecké uhelné.mp3

V kauze Mostecké uhelné šlo o prodej 46 procent akcií vlastněných českým státem, které byly v roce 1999 prodány švýcarskému kupci.

„Česká i švýcarská policie zjistila jakési nepravosti. S tím rozdílem, že u nás byl případ několikrát otevřen, a posléze odložen k ledu, zatímco Švýcaři vyšetřili, že bezprostředně po transakci putovalo 5 miliónů amerických dolarů (v té době cca 170 miliónů korun) na Gibraltar jako provize,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Provize putovala na účet Pavla Musely, který částku rozdělil přes Kypr Jiřímu Martínkovi a Antonínu Sýkorovi. Sýkora a jeho otec pomohli Stanislavu Grossovi k nákupu akcií, na kterých měl podle Nováčka zázračně zbohatnout.

„Ta věc má úzkou vazbu na ČSSD. Dva měsíce před sjezdem, na kterém se bude volit nový předseda strany, není příjemné, že to MF Dnes otevřela,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Kauzou se zabývá vedení ČSSD

Gross kvůli kauze pozastavil členství v ČSSD a situací se zabývalo dnes od rána úzké stranické vedení. Žádné zásadní rozhodnutí ale nepadlo. Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka řekl, že grémium vzala jeho požadavek na vědomí. Další kroky podle Sobotky strana teď podnikat nebude.

„V tuto chvíli nikdo z těch, kterých se týkají podezření z možného zasílání finančních prostředků na účty, není členem ČSSD. Pokud jde o rozhodnutí Stanislava Grosse, snaží se, aby tato aféra nepoškodila ČSSD, proto požádal o pozastavení svého členství. Uvítali bychom, kdyby státní zastupitelství a policie všechna tato podezření objektivně prošetřily a veřejnost byla informována,“ dodal Sobotka.

Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme