Ať předseda rezignuje, žádají ústečtí sociální demokraté. ‚Nezvažuju to,‘ vzkázal jim Hamáček

Ústecká buňka ČSSD požaduje kvůli aktuální politické situaci rezignaci předsedy strany Jana Hamáčka. V SMS zprávě to pro iROZHLAS.cz napsal předseda místní organizace Miroslav Andrt. Nelíbí se mu mimo jiné, jak Hamáček vyjednával o postu ministra kultury. Sociálnědemokratický kandidát Michal Šmarda v pondělí večer řekl, že se své nominace vzdává. Už minulý týden ho odmítl prezident i premiér. Hamáček odchod z čela strany odmítl.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 11:13 20. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček z ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„S ohledem na tyto závažné skutečnosti vyzývá předsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany,“ stojí v usnesení, které v pondělí večer přijalo krajské předsednictvo strany v Ústeckém kraji.

Premiér se chová jak zbabělý manžel, myslí si Šmarda. Ministři ČSSD by podle něj měli podat demisi

Číst článek

Hamáček podle místního vedení selhal při vyjednávání o postu ministra kultury. ČSSD se nepodařilo prosadit do vlády svého kandidáta Michala Šmardu. Prezident Miloš Zeman minulý týden oznámil, že ho na post šéfa resortu kultury nejmenuje. Zemanovi dal poté za pravdu i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, když řekl, že se Šmardou být ve vládě nechce.

„Vážili jsme celkovou situaci ve vládě a jakou roli v ní sehrává ČSSD. Konstatovali jsme, že totálně selhal projekt naší účasti v menšinové vládě. Nenaplňují se ty předpoklady, že to má vrátit věrohodnost naší straně,“ uvedl Andrt pro Radiožurnál.

Stejně tak je podle Andrta neúspěšné i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka a osobě ministra kultury. „Stranu, která by se měla připravovat zejména na krajské volby, příští rok na senátní volby, by měl reprezentovat za dané konstelace někdo jiný,“ dodal.

Hamáček: Nerezignuji

Hamáček ale kritiku z Ústí příliš nechápe. „Ústecká sociální demokracie je dlouhodobě odpůrkyní vstupu ČSSD do vlády, nijak se s tím netajila, takže v tomto kontextu to její usnesení chápu. Musím přiznat, že mu příliš nerozumím, protože na jednu stranu mě vyzývá k odstoupení kvůli vládnímu projektu a současně podporuje pana poslance Jaroslava Foldynu, který řekl, že by podporoval vládu Andreje Babiše i bez sociální demokracie,“ uvedl Hamáček na dotaz Radiožurnálu.

Hamáček: Premiér koaliční dohodu neporušil, nominaci Šmardy nestáhl. Nové jméno vyberu sám

Číst článek

Severočeští sociální demokraté se totiž mimo jiné usnesli, že odmítají snahy o vyloučení Foldyny ze strany. Ten dostal od Hamáčka varování, že pokud nebude respektovat rozhodnutí strany, nemá v ní co dělat. „Takže myslím, že by si to kolegové v Ústeckém kraji měli nejdříve vyjasnit, co vlastně chtějí,“ dodal s tím, že rezignaci na základě jejich výzvy rezignaci nezvažuje.

Hamáček také uvedl, že Šmardovo rozhodnutí vzdát se nominace není takové, jako by si on sám představoval. „On se rozhodl sám. Mně to oznámil relativně krátce před tím televizním rozhodnutím. Já jsem mu řekl, že to respektuji, ale je to pro mě nová situace,“ uvedl s tím, že náhradníka za něj ještě nemá.

Páteční jednání špiček strany

Předseda královéhradecké buňky, poslanec a místopředseda ČSSD Jan Birke odmítl ústeckou výzvu komentovat. Například podle hejtmana Královéhradeckého kraje a člena místního předsednictva Jiřího Štěpána by se celá věc měla nejdříve probrat v rámci strany.

Je mi lhostejné, jestli mě Hamáček vyhodí z ČSSD, říká Foldyna. Své chování měnit nehodlá

Číst článek

„Já si předně myslím, že by to ústecká ČSSD nejprve měla řešit v rámci strany jak takové a nevzkazovat si přes média, kdo kdy má kam jít, kdo má rezignovat. Podle mě, je to potřeba probrat nejprve v rámci strany. Je to názor jedné krajské organizace,“ uvedl pro Radiožurnál. 

Aktuální politickou situaci budou špičky ČSSD řešit v pátek, kdy se sejde jak předsednictvo strany, tak grémium a poslanecký klub ČSSD.

Na páteční jednání chce počkat i šéf ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl. „Předsednictvo krajské organizace se sejde v pondělí 26. srpna, předcházet bude předsednictvo strany v Praze v pátek, tam bude aktuální politická situace zhodnocena,“ uvedl pro Radiožurnál.

Za Hamáčkem stojí sociální demokraté v Olomouckém kraji. „Jan Hamáček dostal od předsednictva strany jasný mandát řešit vládní krizi. Já se plně ztotožňuji s kroky, které činí,“ uvedl předseda regionální buňky Jiří Zemánek.

Sám Šmarda se nominace v pondělí večer vzdal. Uvedl, že po Babišových výrocích v jeho vládě být nechce. „Začal po mně různě poplivávat. Já jsem od začátku říkal, že rozhodně nechci být zdrojem nějakých hádek nebo sporů. Možná je trochu škoda, že si pan premiér v rámci svojí ústavní odpovědnosti celou věc nerozmyslel už v červnu a mohli jsme si ty tři měsíce ušetřit,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Tereza Čemusová, luc, hau, apa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme