ČSSD představila plán, jak snížit lidem daně

Většina Čechů by ročně mohla ušetřit čtyři tisíce korun na daních. Tvrdí to alespoň sociální demokraté ve svém návrhu na snížení daní z příjmu z dílny ministra financí Bohuslava Sobotky. Nejvíce si podle představ ministra polepší lidé s příjmy do 20.000 měsíčně - ročně by na dani uspořili zhruba 4700 korun. Ještě při platu kolem 30.000 by měla roční úspora činit téměř tři tisíce. Sociálnědemokratický návrh prý bude výhodnější než rovná daň navrhovaná ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Michal Kamaryt

Snížení daní, které dnes jednomyslně schválilo předsednictvo ČSSD, by podle ministra financí mělo pocítit 90 procent obyvatel. "Náš návrh se týká zásadním způsobem lidí s příjmem do 35.000 hrubého měsíčně, což je zhruba 90 procent populace České republiky," uvedl Sobotka.

Nejnižší sazba se má podle návrhu snížit ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší hranice ročního příjmu, který bude touto sazbou zdaňován, na 121.200 korun ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit jako dosud pro příjmy do 218.400 korun.

Sobotka chce zároveň nahradit všechny odečitatelné položky ze základu daně slevou na dani. Univerzální odečet ve výši 38.040 korun by měla vystřídat sleva 7200 korun z daně samotné. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.

Podle premiéra Stanislava Grosse je navrhované snížení daní pro lidi s měsíčními příjmy do 20 tisíc korun výhodnější než zavedení rovné daně, kterou chce prosadit ODS. "Pokud by chtěla ODS tento svůj experiment prosadit, tak by to znamenalo poměrně výrazné zvýšení daní pro nižší a střední příjmové skupiny obyvatel, což je řádově kolem 70 procent lidí," řekl Gross.

ODS to však odmítá. "Rovná daň snižuje daně všem a pokud návrh sociální demokracie devadesáti procentům, tak z toho je vidět, že sociální demokracie pozdě, ale přece pochopila, že vydat se směrem ke snižování daní je správně," uvedl stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Návrh ODS prý navíc celou daň výrazně zjednodušuje a na rozdíl od plánu ČSSD motivuje občany, aby vydělávali více.

Sociální demokraté teď budou o navrhovaných změnách jednat s koaličními partnery. Daňové změny chtějí prosadit do konce roku. Pokud se jim to podaří, stát příští rok přijde o 9,5 miliardy a v roce 2007 o téměř 12 miliard korun. Ztracené peníze nahradí podle Sobotky rychlejší růst ekonomiky a vyšší příjmy ze spotřebních daní a daně z přidané hodnoty.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme